Do lavoru si nalila teplou vodu, ponořila do ní chodidla a počkala než zčervenala. Když zjistíte, proč to udělala, budete to dělat pravidelně také!

V minulosti staří Číňané věřili, že jako první začínají stárnout nohy. Pokud tedy obyvatelům Číny se začala chodidla nápadně vrásčit a naskytly se na nich žíly, či se objevily kostnaté prsty, bylo to první znamení, že se přehoupli do věku, kdy jejich tělo začalo ztrácet na síle a kráse. Vyplývalo to z jejich zaměření se na nohy, reflexní zóny a nervová zakončení. Jedno je jasné, logiku to mělo.

Říká se, že staré čínské medicíně lze důvěřovat, protože dodnes se i v moderní medicíně, či kosmetickém průmyslu vychází z jejich dávných učení, zjištění a znalostí. V tomto článku najdete několik tipů, jak si udržet nohy zdravé a s nimi i celý zbytek těla.

Zdravé nohy

Cítíte ráno bolest, těžké nohy, či neschopnost protáhnout chodidla? Je čas začít s tím něco dělat. V první řadě je dobré zajít za lékařem, který určí, nebo vyloučí potenciální onemocnění. Pokud netrpíte něčím vážnějším, jděte rovnou z vyšetření do čajovny a pořiďte si lékařskou žluč. Obklady z ní si dávejte na chodidla, ideálně na noc.

Pohodlné boty

Není ničím novým, že na zdraví nohou mají obrovský vliv i boty. Pokud tedy nosíte vysoké podpatky, nekvalitní boty bez pořádné podrážky, či obyčejné rovné pantofle, nedivte se, že ráno máte nohy bolavé, vystupují Vám na nich žíly, nebo Vás v noci chytají křeče. Kvalitní a pohodlné boty jsou pro celkové zdraví ohromně důležité, protože neovlivňují jen nohy, ale i páteř a zbytek těla.

10 minut na boso

Abyste předcházeli jistým deformacím, choďte každý den alespoň 10 minut naboso po trávě nebo kamenech. Pokud nemáte ani jedno ani druhé, pak postačí i podlaha, ale volte ji jen v krajním případě. Důležitá je i masáž. Stačí, když si nohy denně před spaním promasírujete. Tyto návyky odstraňují únavu a dlouhodobé problémy s chodidly. Nezapomínejte i na ranní cvičení, natahování a napínání chodidel.

Nejlepší je masáž

Nejlepší relax, jaký si můžete dopřát, je masáž chodidel a nohou. Existuje mnoho druhů, ale v Číně znají jeden – jmenuje se Yung-chuan. Stačí přitlačovat na tento bod 20krát po sobě a bez přestávky. Dělejte to však tak, abyste přitom nepociťovali bolest. Podpoříte krevní oběh a odstraníte každodenní únavu.

Lázeň jako odměna

Abyste svým nohám dopřáli ještě více, nezapomínejte na pravidelnou koupel. Stačí jednou týdně. Do lavoru si nalijte 38-40ti stupňovou vodu a ponořte do ní nohy. Vyčkejte, dokud nohy nezčervenají a potom začněte mačkat bříška palců. Dopřejte nohám mokré teplo a jemnou masáž alespoň 20 minut jednou týdně. Zázračný účinek jednoduché horké koupele pocítíte hned. Velkou roli hraje i jemná akupunktura, kterou si můžete dělat denně s pomocí masážního nástroje s malými drobnými pichlačkami. Chodidla prokrvíte a uvolníte. Nohy se po celém dni uklidní, a budou mít tak dostatek důvodů Vás na další den poslouchat.