Legendární český film Limonádový Joe slaví 60 let od uvedení do kin! Pojďme zavzpomínat na tuto klasiku!

Limonádový Joe, jeden z nejslavnějších filmů české kinematografie, oslavuje 60 let od svého premiérového uvedení do kin. Tento legendární mstitel bezpráví se stal ikonou díky svému nezaměnitelnému charakteru a nezapomenutelným scénám plným humoru a vynalézavosti. Přestože byl Joe původně zamýšlen jako postava z povídek, jeho popularita se rozrostla až díky filmové adaptaci režiséra Oldřicha Lipského.

Vznik Joeovy legendy

Tvůrcem příběhů Limonádového Joa je Jiří Brdečka, novinář, spisovatel a scenárista. Inspirací pro tuto postavu byly příběhy Divokého západu, které Brdečka fascinovaly. Jeho povídky o ideálním westernovém hrdinovi začal vydávat na pokračování v časopise Ahoj na neděli v letech 1939–1940.

Zanedlouho se Limonádový Joe dostal na divadelní jeviště díky svému obrovskému úspěchu. Nicméně skutečnou slávu a nezapomenutelnost Joeovi přinesl až režisér Oldřich Lipský, který ho v roce 1964 přenesl na filmové plátno. Snímek Limonádový Joe aneb Koňská opera se stal jedním z nejúspěšnějších filmů české kinematografie.

Čtěte také: Významný český skladatel Karel Vágner oslavil své 82. narozeniny. Jaký dostal dárek?

Hvězdné obsazení

Ve filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera září na plátně Karel Fiala v titulní roli Limonádového Joa. V dalších rolích se objevují také Olga Schoberová a Josef Hlinomaz. Toto obsazení se stalo ikonickým a přímo spojeným s postavami, které ztvárnili.

Původně zamýšlení herci byli Gott a Kodet

Původně se uvažovalo o obsazení hlavní role Karla Gotta. Bohužel v době natáčení měl Karel Gott domluvené angažmá v Německu a do filmu se tak dostal pouze prostřednictvím nazpívané ústřední písně Goodbye. Toto rozhodnutí však nakonec přineslo štěstí Karlu Fialovi, který ztvárnil Limonádového Joa a stal se nepřekonatelným.

Dalším kandidátem na hlavní roli byl Jiří Kodet, který již měl scénář a dokonce absolvoval první zkoušku. Nakonec se však roli nepřijal kvůli rozhodnutí jeho matky Jiřiny Steimarové. Byla to právě ona, která doporučila Karla Fialu režisérovi Lipskému a scenáristovi Brdečkovi. Tímto rozhodnutím se život Karla Fialy změnil a stal se nezapomenutelnou součástí české filmové historie.

Skutečné bitky a dobrodružství na plátně

Film byl plný akčních scén a soubojů. Aby byly tyto scény co nejautentičtější, museli se tvůrci spoléhat na profesionální kaskadéry. V té době však neexistovalo kaskadérské sdružení v Československu, a tak se hledali silní a odvážní jedinci mezi vrcholovými sportovci.

Celkem se na natáčení podílelo 35 kaskadérů, kteří se neštítili žádného nebezpečí. Výsledkem byly skutečné bitky a dobrodružství na plátně, které diváci obdivovali.

Fenomenální úspěch a nesmazatelná stopa

Film Limonádový Joe aneb Koňská opera se stal fenoménem nejen v Československu, ale i v zahraničí. Přitáhl neuvěřitelných 4 556 352 diváků, což je nesrovnatelné s dnešními návštěvností kin. Tento úspěch přinesl Limonádovému Joemu stálou popularitu a dodnes se film těší velkému zájmu diváků.

Limonádový Joe se stal kultovní postavou české kinematografie a symbolizuje jedinečný a nezaměnitelný humor. Jeho dobrodružství na Divokém západě, plná akce, komedie a vynalézavosti, zaujala srdce diváků po celé generace. Joe je prostě legendou, která nikdy nevybledne.