Lékaři bijí na poplach po virovém období: Sedm věcí, které vážně ohrožují životy žen starší 40 let!

Menopauzou prochází většina žen kolem věku padesáti let. Avšak existují také případy, kdy se s ní ženy setkávají dříve. Pokud ženě ustoupí menstruace kolem čtyřicátého roku, je to jedno ze znamení časné menopauzy. Jedním z důvodů, proč se to může ženě stát je kouření. Má totiž škodlivý účinek na celé tělo, vaječníky rozhodně nejsou výjimkou. Čím kouříte déle, tím jsou vaše šance na časnou menopauzu vyšší. A takto je to s mnoha věcmi.

Příčiny časné menopauzy

Příčinou může být mnoho důvodů. Za některé žena nemůže, ale naopak ty další si zavinila sama. Důvody jako jsou autoimunitní onemocnění, různé léčby, lékařské intervence jako například odstranění vaječníků, chemoterapie nebo radiační terapie si žena nezapříčinila sama a bohužel s tím nic neudělám. Ovšem s některými návyky jako například zde již zmíněné kouření a tak podobně může žena alespoň z nějaké části ovlivnit.

  • Nízká tělesná hmotnost
  • Příliš intenzivní fyzická aktivita
  • Nedostatek fyzické aktivity
  • Nedostatek vitamínu D

Tyto důvody jsou nejčastějšími, proč mívají ženy menopauzu dříve, než je průměrné. Například i takové bez těhotenství, které je v tomto století častější a častější, může způsobit časnou menopauzu. Studie totiž ukazují, že žena, která nikdy nebyla těhotná, má mnohem vyšší pravděpodobnost na výskyt časné menopauzy, než žena, jenž byla v životě již alespoň jednou těhotná.

Čtěte také: 10 Účinných, ale málo známých masážních bodů na nohou, které Vám mohou pomoci v léčbě řady nemocí!

Nízká tělesná hmotnost a nedostatek vitamínu D

Ačkoli se většinou jedná spíše o zdravotní účinky nadváhy než o zdravotní faktory způsobené nízkou tělesnou hmotností, je podváha původcem dřívějšího ústupu menstruace. Ženy, které váží značně málo kilogramů, mají totiž podle všeho anémii s nedostatkem železa v krvi a stavy imunodeficience. A kromě toho je u nich pravděpodobnost časné menopauzy o mnohem vyšší, vzhledem k ideální tělesné hmotnosti jedince. Nedostatek vitamínu D je také jedním z faktorů časného nástupu menopauzy. Nejen že nedostatek tohoto vitamínu značně negativně ovlivňuje hustotu kostí, ale také i imunitní funkce životního systému.

Nedostatečná a příliš intenzivní fyzická aktivita

Většina lidí si myslí, že aktivní životní styl má spoustu příznivých účinků na život jedince. Ovšem, ale nadměrná fyzická aktivita může zapříčinit vznik různých stresorů, které mohou způsobit předčasnou menopauzu. Jistěže však také není prospěšné, aby se někdo nepohyboval vůbec. Měli bychom se snažit se udržet ve zlatém průměru. Poněvadž i sedavý život může toto ženám způsobit.