David Hampl
31 prosince, 2019

Střevní červi, četně škrkavek a tasemnic, jsou běžné parazitární infekce, které se mohou vyskytnout u kohokoli. Určité faktory zvyšují vaše riziko, jako je plavání ve znečištěné vodě, pití nefiltrované vody a špatná hygiena. Střevní červi mohou být snadno léčeni léky předepsanými lékařem a dobrá hygiena může zabránit šíření červů v domácím prostředí.

Způsobují infekce

Lidé se střevními červy mohou zažít zažívací změny, včetně ztráty chuti k jídlu nebo nevolnosti. Pokud se ve střevech hromadí velké množství červů, mohou nastat problémy, které mohou vést k zácpě. Červi mohou také způsobit průjem, který může být krvavý. Ve výkalech se mohou vyskytovat i dospělí červi. Infekce pásovými červy mohou způsobit bolest břicha. Svalová bolest a slabost se mohou vyskytnout také při migraci dospělých červů skrz jejich těla.

Problémy s dýcháním

Lidé infikovaní střevním červem Ascaris mohou mít potíže s dýcháním. Pokud červi napadnou plíce, infikovaní jedinci mohou mít častý kašel. Lidé s infekcí škrkavky mohou také pociťovat bolest při hlubokém dechu a mohou mít potíže s dýcháním během fyzické aktivity nebo cvičení.

U kojenců nakažených škrkavky může chybět růst výšky a hmotnosti, což se také nazývá neschopnost vývoje. U lidí infikovaných střevními červy se může vyvinout nedostatek výživy v důsledku těžkých invazí červů, které rostou do velké velikosti.

Hygiena je důležitá

Střevním červům lze zabránit pitím filtrované vody, koupáním v chlorovaných bazénech a důkladnou hygienou, zejména po kontaktu s výkaly. Lidé infikovaní střevními červy mohou být léčeni léky na předpis. Červi mohou žít ve střevech po mnoho let, aniž by způsobili jakékoli příznaky. Běžné příznaky se mohou objevit několik týdnů nebo měsíců po infekci a zahrnují bledost, slabost, únavu (z anémie způsobené ztrátou krve absorbované červy), úzkost, narušený spánek a ztrátu hmotnosti (v důsledku ztráty živin používaných červy).

Sdílejte článek