Lékaři varují, že většina lidí podceňuje příznaky, které ukazují na špatnou funkci ledvin. Jde přitom o životně důležitý orgán. Jakých příznaků je vhodné si všímat a na co mohou ukazovat? Podívejte se

Bez vnitřních orgánů by naše tělo nemohlo správně fungovat. Každý má určitou funkci, která by měla zajistit, že naše tělo bude zcela v pořádku. Orgány se dělí hned do několika kategoriích a o řadě z nich musíme říci, že jsou pro bezproblémový život nezbytné. Příkladem jsou ledviny, které se starají hlavně o filtraci vody a dalších tekutin, které náš organismus přijme. Pokud je s nimi něco v nepořádku, může to mít fatální následky jak pro ně, tak pro celé naše tělo.

Lékaři varují před možnými riziky

Dle zkušeností lékařů lidé své ledviny velmi často podceňují. To následně vede k faktu, že si nijak výrazně nevšímají toho, co se s jejich tělem děje. K doktorovi jdou až ve chvíli, kdy může být pozdě. Proto lidem doporučují, aby se věnovali svému zdraví a aby sledovali jeho vývoj. Co konkrétně může značit, že vaše ledviny nemusí být zcela v pořádku? Podívejte se. Je toho poměrně dost.

Problémy s močením

Může jich být celá řada. Je to například příliš časté močení, stejně jako to může být pravý opak, kdy lidé nechodí na toaletu vůbec. Dále je vhodné všímat si i toho, jak moč vypadá. Tedy toho, jakou má barvu, zda není zakalená, zda není například příliš pěnivá nebo zda v ní není dokonce krev. Cokoliv se vymyká běžným standardům, může být důvodem k návštěvě lékaře. Zvláště, pokud si nejste vědomi toho, že byste v poslední dny měnili svůj životné styl.

Čtěte také: 100 letý veterán vydělá na zdravotní péči přes 1,4 milionu – Jak to udělal?

Časté otoky

Když ledviny přestanou pracovat správně, dá to tělo najevo tím, že takzvaně zvyšuje svůj objem. Dává to najevo tak, že se mohou na různých částech těla objevovat otoky. Pozorovatelné jsou především na nohou a rukách, ale výjimkou nejsou třeba kotníky, nebo obličej. Důvodem může být nejenom hromadění vody, ale také různých toxinů, které by v těle již dávno být neměly.

Bolesti zad

Nikoliv celých zad, ale jejich spodní části. Tedy právě místa, kde jsou samotné ledviny umístěné. Když tato oblast pravidelně bolí, může dávat tělo signál, že s nimi něco není v pořádku. Bolest může být spojena s prochladnutím, se zraněním, ale i s něčím jiným. Čím intenzivnější je, tím větší důvod raději zamířit k doktorovi.

Změny na kůži

Může jich být celá řada. Když se podíváme na ty hlavní, tak je to možný výskyt vyrážek, stejně jako se může objevit suchá kůže, nebo může dojít k pocitům svědivosti. Ve všech těchto případech nemusí být chyba nutně jenom v samotné kůži, jelikož onen problém může být spojený především s nesprávnou funkcí ledvin. Pokud na kůži nezabírá běžný postup spojený s aplikací krémů, je celkem jasné, že v ní problém není.

Velká únava

Spíte tak jak se má, nijak se výrazně nepřetěžujete a přesto dochází k tomu, že se cítíte velmi unaveni? Je to dáno tím, že vám může chybět hormon označovaný jako erytropoetin. Právě ten produkují ledviny a ten je pomocníkem při tvorbě červených krvinek které distribuují kyslík který napomáhá k bezproblémovému fungování těla. Pokud je kyslíku málo, tělo přechází do úsporného režimu, což se projevuje jak možnou únavou, tak se to projevuje také apatií a podobnými ne příliš dobrými stavy.

Pozorujete některý z problémů?

Pokud ano, a pokud vypadá závažně, doporučujeme váš stav nepodceňovat, jelikož je na místě vyrazit k lékaři, který provede několik diagnostických testů a nasadí léčbu. Když jde jenom o krátkodobé výkyvy, může obvykle pomoci změna životního stylu. Jak pokud jde o stravování a pití, tak i pokud jde třeba o prostředí, ve kterém se zdržujete.