Létající havěť i klíšťata? Těmito metodami se jich dozajista zbavíte!

Léto patří mezi nejkrásnější roční období, lidé tráví čas venku a okna mohou být dokořán otevřená po celý dlouhý den. Léto je však lákavé i pro dotěrnou havěť, která nedá člověku pokoj a nenechá jej odpočívat. Mezi největší letní nepřátele patří bezesporu klíšťata, která mohou způsobovat nepříjemná onemocnění, mouchy, které nedají pokoj ve dne ani v noci, a samozřejmě komáři, kteří doslova pijí krev. Jak se těchto nepříjemných živočichů zbavit jednou provždy?

Láhev francovky na celou sezónu

Těžko si představit léto bez sítě v oknech a dveřích, protože do místností se dostává nepříjemný hmyz. Stačí ale málo a nemusí tomu tak být. Domácí odpuzovač na létající havěť si může každý připravit snadno doma. Pro přípravu postačuje láhev francovky neboli Alpy, která se nalije do mělčí misky. Do bylinného roztoku se následně vloží asi 30 hřebíčků a nechá se vyluhovat. Po čase roztok změní barvu na rezavou nebo přímo hnědou, změna barvy však nehraje roli. Směs v misce může zůstat po celé léto.

Léto bez sítí v oknech

Češi mají chataření a chalupaření v krvi, komu by se ale chtělo mít v každém okně i ve dveřích sítě. Jejich pořízení je velmi finančně náročné, k tomu se mohou potrhat. U dveří pak stačí jen chvilinku nechat pootevřeno a už jsou v pokoji mouchy a komáři. Přitom stačí málo, litrovka Alpy vystačí na celé léto do všech pokojů, protože v misce nemusí být tekutiny příliš a po odpaření během letních veder ji stačí dolít. Tento způsob odpuzování je ekologický a současně ekonomický, protože není potřeba kupovat chemické nebo elektrické repelenty, nadto zcela netoxické. A oproti kupovaných výrobků také neskutečně ekologické!

Čtěte také: Banán a alobal jsou úžasná kombinace. Proč?

Domácí repelent proti mouchám a komárům

Další možností, jak se zbavit nepříjemného hmyzu je příprava domácího repelentu z mátového šamponu. Stačí zakoupit nejlevnější variantu tohoto výrobku s obsahem máty a je vystaráno, protože komáři nesnesou kombinaci máty s octem. Co je na přípravu domácího repelentu potřeba? Připravte si:

  • rostlinný olej,
  • ocet (8 %),
  • mátový šampon na vlasy.

Připravte si všechny suroviny a ve stejném poměru je smíchejte v nádobě. Roztok přelijte do láhve s rozprašovačem. Tento repelent se používá přímo na tělo, především na odhalené části, kam se mohou dostat komáři. Vůně odpuzuje nejen bodavý hmyz, ale také mouchy.

Repelent podle receptu babiček

Také další recept vychází z tradičních receptů, které využívaly už naše babičky a jeho základem je taktéž francovka. Jaký je postup výroby tohoto tělového repelentu? Pro výrobu je potřeba:

  • 200 ml Alpy (nebo jiného alkoholu 40 %),
  • 30-40 hřebíčků,
  • kůru z jednoho citronu.

Hřebíčky se nechají louhovat ve francovce nebo jiném druhu alkoholu, přidá se nastrouhaná kůra z jednoho citronu. Směs se po vylouhování přelije do rozprašovače a před cestami ven nebo do přírody se směsí postříkají odhalené části těla jako jsou zápěstí nebo kotníky. Roztok funguje i pro zklidnění malých oděrek či štípanců, dokonce proti bolesti zubů. V láhvi navíc vydrží směs po celé léto až do podzimu. Směs odpuzuje komáry i klíšťata.

Proti mouchám i dotěrným vosám

Jestli existuje rostlina, kterou nesnesou mouchy, ale také vosy, pak je to rebarbora. Vyplatí se mít na zahrádce zasazených několik rostlin rebarbory, která připomíná obrovský lopuch načervenalé barvy. Už jen rostliny v blízkosti domu zajistí, aby se mouchy a vosy dané lokalitě vyhýbaly. Pak ještě lze vyrobit domácí odpuzující prostředek, stačí natrhat asi 10-14 listů nadrobno do dvou litrů vody a nechat vyluhovat. Poté se směs přelije do rozprašovače a používá jako kupovaný repelent. Rebarbora má největší účinky do rozkvětu, nejlépe do konce června.

Lapač komárů do vnitřních prostor i na terasu

Komáři milují krev, ale lze je nalákat také na cukr nebo med ve spojení s kvasnicemi. Past s připraveným roztokem lze použít na odpuzení těchto nenechavců při posezení na terase i do místností uvnitř domu. Co je na přípravu účinného domácího lapače komárů potřeba? Připravte si:

  • 3 dl vody,
  • ¼ hrnku hnědého cukru,
  • ¼ lžičky sušeného droždí (lze nahradit čerstvým),
  • průhlednou prázdnou plastovou láhev.

Láhev pomocí nože nebo nůžek rozdělte na dvě části, dávejte pozor, abyste se neporanili. Poté rozmíchejte hnědý cukr v teplé vodě a nechte vychladnout, následně přelijte sladký roztok do spodní části láhve. Přisypejte sušené droždí nebo nadrobte čerstvé. Směs začne okamžitě pracovat, což naláká komáry. Horní část nasaďte opačně jakoby dnem vzhůru, části by měly do sebe zapadnout, lze je přilepit lepenkou, aby past perfektně těsnila. Láhev obalte černým igelitem nebo tmavou látkou. Komáři milují tmu a k tomu je naláká vylučovaný oxid uhličitý, po prozkoumání obsahu zůstanou uvězněni v láhvi.

Zdroj: irecept.cz