Léto se blíží a s tím i festivaly a mokré plavky. Zde je pár tipů, jak se účinně chránit, a tedy předcházet Infekcím močových cest!

Statistiky nelžou: 50 % žen má alespoň jednou za život infekci močových cest (IMC). A s každou další infekcí pak vzrůstá riziko chronických zánětů podle National Institutes of Health. Zatímco bolestivé příznaky, jako je pálení při močení, se mohou zdát dost špatné, riziko nebezpečné infekce ledvin znamená, že se tento běžný stav může stát ještě více strašidelným (a nákladným) zážitkem.

Jak se mám před IMC správně chránit?

[hana-code-insert name=’google‘ /]1. Využívejte správnou hygienu se svým partnerem.

Vzhledem k tomu, že sexuálně aktivní ženy jsou nejvíce ohroženy IMC, je vždy důležité přijmout preventivní opatření během sexu, říká doktorka Sherry Ross (autorka díla She-ology: The Definitive Guide to Womens Intimate Health). Cokoliv, co se blíží Vaší genitální oblasti, by mělo být co nejčistší a to zahrnuje penis, ruce, ústa i sexuální hračky.

Čtěte také: Když hasič vykopal 9letou holčičku, byla už mrtvá. Ale to, co našli pod jejím tělem, šokovalo všechny, kteří to viděli včetně její rodiny

„Jako ženy jsme anatomicky náchylnější k infekcím močového měchýře, protože močový měchýř sedí přímo nad vagínou,“ vysvětluje doktorka Ross. Vzhledem k tomu, že močová trubice – trubice, která vypouští moč z těla – je přímo u vagíny, je snazší pro nežádoucí bakterie dostat se do močového systému, což vede k možné infekci v močové trubici, močovém měchýři, nebo ledvinách.

2. Vždy se jděte vyčůrat ihned po sexu.

Na této běžné radě je hodně pravdy. Chodíte-li na záchod ihned po sexu, vypláchnete všechny bakteriální vetřelce dříve, než způsobí zmatek ve Vašem systému. Pokud nemáte přístup na záchod, doporučuje doktorka Ross, abyste následně použili vlhčené ubrousky pro intimní hygienu.

3. Nezadržujte zbytečně čůrání.

Čekat pravidelně za tímto účelem, než půjdete do koupelny, Vám nepomůže. Časté čůrání (v ideálním případě každých pár hodin) zabraňuje rozvoji špatných bakterií ve vaječníkách a močovém měchýři, ať už jste sexuálně aktivní, nebo ne.

To je zvláště důležité u žen v menopauze, protože snížení množství estrogenu ve Vašem těle může způsobit, že jste vůči infekci více zranitelní, podle Mayo Clinic.

4. Pijte spoustu vody.

Jak zajistit, abyste chodili dostatečně často na záchod? Pijte doporučené denní množství vody, což je 8 až 10 šálků vody denně. Zůstat hydratovaní Vám může také zvýšit hladinu energie, zabránit bolestem hlavy a pomoci Vaší pokožce.

5. Berte jako doplněk stravy tablety z brusinek.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Pokud trpíte opakujícími se infekcemi, doktorka Ross říká, že denní užívání brusinkových tablet může pomoci udržet močový systém zdravý. Zatímco výzkum týkající se infekcí vyléčených brusinkovou šťávou je nekonzistentní, toto přidané opatření nemůže ublížit.

6. Vyzkoušejte probiotika.

Podobně i probiotika jsou další ochrana před častými infekcemi, která povzbuzuje dobré bakterie k růstu. Probiotické doplňky, nebo potraviny (přemýšlejte o řeckém jogurtu, zelí a kimči salátu) podporují užitečný druh bakterií.

7. Přehodnoťte metodu kontroly otěhotnění.

Mnoho faktorů rozhoduje o tom, která antikoncepce je pro Vás správná, ale některé typy, jako jsou spermicidy, membrány a houby, mohou zvýšit riziko MCI, protože mohou zachytit bakterie v pochvě. Stejně tak může také zvýšit pravděpodobnost vzniku MCI použití menstruačního kalíšku namísto tampónů nebo vložek, říká doktorka Ross. Pokud trpíte mnoha opakovanými infekcemi, promluvte si s Vaším gynekologem o změně pilulek, nebo o volbě nitroděložního tělíska.

8. Vždy se utírejte zepředu dozadu.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Stojí za připomenutí, že byste měli vždy u otírání začít s vagínou směrem ke konečníku. To může zabránit šíření bakterií na místa, kde nemají být.

9. Nepoužívejte sprchu.

Zatímco dobrá hygiena je důležitá, dávejte pozor, abyste ji „nepřeháněli“. „Cokoliv, co narušuje rovnováhu vagíny – ženské produkty s přidanou vůní, apod. – není příliš dobré, neboť se zbavujete dobrých bakterií,“ vysvětluje doktorka Ross.

Co dělat, pokud už MCI máte?

Při současném dodržení těchto opatření určitě snížíte riziko MCI. Pokud však infekcí již trpíte, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Lékař může určit, zda potřebujete antibiotikum, nebo jestli Vám hrozí závažnější stav, jako je intersticiální cystitida nebo ledvinové kameny.