Letos se klíšťatům vyhnete. Víme, jak na to

Slunce a koupání, dovolená, venkovní posezení, k tomu ještě zmrzlina a oblíbené lenošení v trávě. Je skutečně mnoho možností, jak si pořádně užít léto, ale vždy platí, že je skvělé být venku a v přírodě. Bohužel však existuje jedna věc, které se nelze vyhnout, bez ohledu na to, jak moc byste se snažili, a tou jsou nebezpečná klíšťata.

Tento zákeřný hmyz je skutečným nebezpečím, které číhá v přírodě na každého z nás. Ne každé kousnutí musí být problematické, ale bohužel se stále častěji objevují případy těch, kteří byli klíštětem infikováni a onemocněli vážnou chorobou. Nejhorší na tom všem je, že klíšťata jsou tak malá a skoro je není vidět, takže je prakticky nemožné zabránit tomu, aby se vám nenápadně zakousla do kůže – a pak není vždy tak snadné se těchto malých potvůrek zbavit.

Abyste se letos v létě vyhnuli klíšťatům, sestavili jsme pro vás seznam několika drobných věcí, na které je dobré pamatovat.

Čtěte také: Přírodní osvěžovač vzduchu si vyrobíte z želatiny a esenciálních olejů

https://sv.stories.newsner.com/

Vakcína a účinné oleje

Určitě bychom neměli vynechat možnost nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě. Je to sice jen jedna z vážných chorob, které klíšťat přenáší, ale přesto je dobré chránit se. Očkovat se můžete ve zdravotních střediscích i u svého praktického lékaře, stačí se informovat o možnostech. Proti borelióze však dosud neexistuje vakcína, ale dá se při včasném odhalení úspěšně léčit antibiotiky.

Pokud nemáte možnost nechat se očkovat, existuje několik dalších levných tipů, které se mohou hodit. Můžete použít éterické oleje, které prý dokážou udržet drobný hmyz v bezpečné vzdálenosti. Zde je pět esenciálních olejů, o kterých se říká, že klíšťatům vůbec nevoní a budou se od nich vždy raději držet dál.

  • Levandule – má velmi příjemnou vůni pro lidi, ale hmyz tuto vůni netoleruje.
  • Máta – je toxická pro hmyz.
  • Citronová tráva – nádherně voní po citrusech, tento olej lze aplikovat přímo na pokožku a klíšťata se vám obloukem vyhnou.
  • Eukalyptus – měl by být dobrý pro udržení hmyzu v pohodlné vzdálenosti, ale také zmírňovat kousnutí a svědění po pokousání jakýmkoliv hmyzem.
  • Limetka – vůně, kterou hmyz nemá rád. Nepřibližují se, pokud jste si její olej aplikovali na kůži. Pro ještě lepší ochranu můžete na oblečení nastříkat trochu limetkového oleje.

Vyhněte se kousnutí klíštěte

Pokud se pohybujete v oblastech, kde se vyskytují klíšťata, měli byste pamatovat hned na několik věcí. Pokud se například procházíte lesem, je vhodné vzít si oblečení s dlouhými rukávy a vysoké boty. Zjistilo se také, že tmavé oblečení přitahuje méně klíšťat, ale lze je na něm samozřejmě hůře odhalit a setřást případně dolů.

Nezapomeňte také chodit uprostřed cest a vyhýbat se chůzi ve vysoké trávě, zejména ráno a ve vlhkém terénu. A po pobytu v přírodě se vždy pečlivě prohlédněte!

https://sv.stories.newsner.com/

Jak klíšťata odstranit

Pokud jste byli kousnuti klíštětem, měli byste ho co nejdříve odstranit. Alespoň pokud jde o boreliózu, během prvních hodin se obvykle žádná infekce nestihne přenést, takže čím dříve klíště odstraníte, tím menší je riziko nákazy. Na odstranění klíštěte používejte pinzetu nebo speciální kleštičky na odstranění klíšťat. Poté klíště uchopte co nejblíže ke kůži a pomalu jej vytáhněte. Poté byste měli místo kousnutí umýt mýdlem a vodou nebo ošetřit vhodným dezinfekčním prostředkem.

Otáčení proti směru hodinových ručiček nebo snad po směru hodinových ručiček je mýtus. Není třeba nic takového dělat, obvykle to nevede k žádnému úspěchu a je větší šance, že se klíštěti utrhne hlavička a zůstane v ráně. Klíště stačí vytáhnout přímo nahoru. Snažte se také klíště nepřiskřípnout, protože tak jen zbytečně tlačíte jeho vnitřnosti dovnitř rány.

https://sv.stories.newsner.com/

Na co dávat pozor?

Pokud jste neměli štěstí a klíště si vás i přes všechna opatření vybralo jako svou oběť, je třeba se během následujících dnů a týdnů bedlivě sledovat. Existuje hned několik různých příznaků, na které je třeba dávat pozor. Po přisátí klíštěte je běžné, že místo svědí a trochu zčervená, ale většinou to po pár dnech přejde a není třeba jej nějak dále ošetřovat. Pokud však po kousnutí klíštěte zaznamenáte příznaky, které po nějaké době nezmizí, měli byste kontaktovat svého lékaře.

U klíšťové encefalitidy obvykle trvá čtyři až deset dní od okamžiku infekce, než se objeví první projevy onemocnění. Mezi některé běžné příznaky patří bolesti hlavy, bolesti svalů, únava a horečka. Dále se objevují příznaky jako vysoká horečka, silná bolest hlavy, zvracení, foto senzitivita a citlivost na zvuk, zmatenost a potíže se soustředěním.

U boreliózy jde obvykle o zarudnutí kůže o průměru větším než pět centimetrů. Kůže může také znecitlivět a svědit a toto zarudnutí se objeví jeden až čtyři týdny poté, co jste byli pokousáni klíštětem. Mezi další příznaky patří únava, bolesti hlavy, svalů a kloubů. Pokud se nemoc rozšíří, můžete mít příznaky, jako je horečka, ztráta hmotnosti a dočasná paralýza obličeje.

https://sv.stories.newsner.com/

K lékaři ihned, otálení není k ničemu dobré

Jakmile máte podezření, že by se mohlo jednat o některé z onemocnění přenášených klíšťaty, není čas otálet a ihned byste měli kontaktovat lékaře. Jde o vážné nemoci, které mohou mít poměrně nedozírné následky, a proto zbytečně neriskujte. Lékař vám obvykle odebere krev, kde se projeví, zda máte v těle zánět nebo ne. Následně může dle příznaků a odhaleného typu onemocnění nasadit vhodnou léčbu. Vždy platí, že včasná léčba vede k méně problematickému průběhu a snadnější rekonvalescenci. Neotálejte tedy a při každém podezření se nechte odborně vyšetřit. Ušetříte si tím nemalé problémy a komplikace do budoucna.

ZDROJ: sv.stories.newsner.com