David Hampl
19 prosince, 2018

Dokumenty o přírodě mají své unikátní kouzlo. Je to proto, že dokážou nabídnout něco, co nemůžeme vidět kolem nás. Mají své kouzlo také proto, že velmi často ukazují její zákony, které nejsou nijak pokřiveny lidmi. V přírodě obvykle platí jenom jeden jediný zákon. A to zákon síly. Kdo je silnější, ten má převahu.

Lev nemusí mít vždy navrch

Dokumentů o přírodě existuje skutečně celý řada. Mezi to nejpopulárnější stoprocentně řadíme BBC Earth a dokumentární sérii Dynasties. A právě  v rámci ní byl odvysílán velmi zajímavý příběh lva, který je sice králem zvířat, ale pokud je počet jeho protivníků větší, může dopadnout špatně. To jasně potvrzují záběry, kdy lev bojuje proti celkem 20 hyenám, které mají jediný cíl. Nikoliv se ubránit, ale naopak lva zabít a sníst ho jako svou kořist. A jak se ukazuje, počet 20 hyen je natolik velký, že lev se dostává do velkých problémů.

Tvrdý útok hyen

Dokument jasně ukázal, jak mohou hyeny ve velkém počtu tvrdě zaútočit. Pokud jsou samy, obvykle se spokojí jenom s mršinou, nebo výrazně menším zvířetem. Pokud jsou naopak ve skutečně velkém počtu, potom mohou naplno ukázat svou velkou sílu. Jak dokument ukázal, jejich útok byl skutečně velmi tvrdý. Lev schytá hned několik zásahů jak tlapou, tak utrží i celou řadu krvavých kousnutí, které ho postupně oslabují.

Obklíčení a tvrdý zásah

Hyeny ukazují, jak dokážou útočit systematicky, pokud jsou ve velkém počtu. Nejprve lva zaujmou a poté ho pomalu obklíčí. Ten najednou vidí, že nemá šanci ani na útěk, ani na to, aby útok jakkoliv efektivně odrazil. A tak mu nezbývá nic jiného, než se bránit. Je vidět, že dokud stojí na nohách, stále se mu to celkem daří. Snaha hyen je však jasná. Jednotlivými zásahy se ho snaží skolit na zem, kde by byl následně plně v jejich moci. Ukazuje se ale, že lev se přece jenom nedá. Zároveň je ale vidět, jak moc už je vyčerpaný a jak má co dělat, aby každý další útok ustál.

Útěk nepomáhá

Nepomáhá ani snaha o útěk, jelikož kvůli obklíčení mu hyeny zahradí cestu a opět na něho útočí. Navíc v souvislosti s jednotlivými zásahy je lev stále vyčerpanější. Síla a zákony přírody jsou však neúprosné. Přesto všechno ale musíme dodat, že se lev rozhodně nezvládá a stále bojuje. Stále se snaží ukázat svou sílu ve snaze ze všeho uniknout. To se mu ale nedaří a tak se snaží hyeny zastrašit alespoň svým řevem. To se nakonec ukazuje jako to nejlepší, co mohl v danou chvíli udělat.

Pomoc na poslední chvíli

V jednu dobu to vypadá, že je se lvem amen a že hyeny budou mít jasně navrch a ten se stane jejich kořistí. Nakonec se ale ukazuje, že tak špatné to se lvem přece jenom nebude. Na poslední chvíli přichází pomoc, kterou by nikdo nečekal. Rázem se na scéně objevuje lev druhý. Pravděpodobně jeho bratr, který uslyšel jeho sténání a volání o pomoc a tak zcela logicky přispěchal svému sourozenci pomoci. Rázem se síly začaly vyrovnávat, jelikož proti 20 hyenám byli dva soupeři. A to znamenalo, že to byly právě hyeny, které měly obavy o svůj živit.

Lvi jako vítězové

Jak celé boj dopadl? I když v první chvíli vše nasvědčovalo tomu, že lev nebude vítěz, ale bude poražený, vše se nakonec obrátilo. Vítězem se stali právě lvi, kteří ve dvou již dokázali bez problémů odvrátit nájezd hyen. Některé za to zaplatily životem, jiné jenom utekly. Lev tak opět ukázal, že je králem zvířat a to nejenom v rámci své síly, ale i v rámci osobních pout, které může mít.

Sdílejte článek