Sucho a nedostatek vláhy je jeden ze stěžejních důvodů, proč se sazenicím nebo nově vysazenému trávníku nedaří. Horké sluneční paprsky na jaře a v létě dokáží ještě slabé rostlinky zcela spálit, proto je na místě k sazenicím a zelenině pořídit závlahový systém. Na trhu existuje řada sofistikovaných systémů, které se napojují přímo na čerpadlo ze studně nebo na vodovodní přípojku, lze si však vyrobit i vlastní z odpadního materiálu. Takový nic nestojí, ale udělá stejně dobrou službu.
Stačí plastové lahve
Na jednoduchý závlahový systém není potřeba nic víc než podpěry, drát a 1,5-2litrové plastové láhve. Rostlinky tak budou mít zajištěnou vláhu s pomocí odpadního materiálu, protože na podpěry lze využít stará prkna, tyče, tenčí klády nebo klacky, stačí dvě stejně dlouhé krátké a jedna delší, která bude tvořit spojnici. Drátek lze použít jakýkoli, stačí, aby byl dostatečně pevný a udržel láhve naplněné vodou. Dále si připravte plastové láhve od vody nebo nealkoholických nápojů, vymyjte je a spodní část oddělte nůžkami nebo ostrým nožem.
Postup na výrobu závlahového systému
Pro upevnění budete potřebovat ještě provázek nebo lze také podpěry zatlouct hřebíky. Postavte konstrukci, poté šídlem vytvořte do boků lahví dírky, provlékněte drátek a zavěste láhev na tyč, postupujte stejným způsobem s dalšími lahvemi.
Na závěr nalijte do lahví vodu a povolte jemně uzávěr, aby voda na sazeničky nebo čerstvě zasetý trávník jemně kapala. Tímto způsobem lze zajistit celodenní přísun vláhy.
Závlahový systém pro zeleninu
Zatímco sazeničkám nebo trávníku stačí takové jemné kropení vodou, u kořenové a plodové zeleniny je vhodnější kořenový závlahový systém. Opět poslouží plastové láhve, u který se nemusí odřezávat dno nebo vršek, protože se šídlem provedou do boků dírky. Láhev se usadí do země, naplní vodou a dírkami postupně vytéká voda do hloubky, díky tomu se dostane vláha ke kořenům, což vyhovuje kořenové nebo plodové zelenině, především rajčatům a paprikám.
Zdroj: myhomeinspiration.net