Levný závlahový systém? Z plastových lahví!

Sucho a nedostatek vláhy je jeden ze stěžejních důvodů, proč se sazenicím nebo nově vysazenému trávníku nedaří. Horké sluneční paprsky na jaře a v létě dokáží ještě slabé rostlinky zcela spálit, proto je na místě k sazenicím a zelenině pořídit závlahový systém. Na trhu existuje řada sofistikovaných systémů, které se napojují přímo na čerpadlo ze studně nebo na vodovodní přípojku, lze si však vyrobit i vlastní z odpadního materiálu. Takový nic nestojí, ale udělá stejně dobrou službu.

Stačí plastové lahve

Na jednoduchý závlahový systém není potřeba nic víc než podpěry, drát a 1,5-2litrové plastové láhve. Rostlinky tak budou mít zajištěnou vláhu s pomocí odpadního materiálu, protože na podpěry lze využít stará prkna, tyče, tenčí klády nebo klacky, stačí dvě stejně dlouhé krátké a jedna delší, která bude tvořit spojnici. Drátek lze použít jakýkoli, stačí, aby byl dostatečně pevný a udržel láhve naplněné vodou. Dále si připravte plastové láhve od vody nebo nealkoholických nápojů, vymyjte je a spodní část oddělte nůžkami nebo ostrým nožem.

https://www.myhomeinspiration.net/

Postup na výrobu závlahového systému

Pro upevnění budete potřebovat ještě provázek nebo lze také podpěry zatlouct hřebíky. Postavte konstrukci, poté šídlem vytvořte do boků lahví dírky, provlékněte drátek a zavěste láhev na tyč, postupujte stejným způsobem s dalšími lahvemi.

Čtěte také: Kdy je na jaře nejlepší zastřihnout rybíz a angrešt?

https://www.myhomeinspiration.net/

Na závěr nalijte do lahví vodu a povolte jemně uzávěr, aby voda na sazeničky nebo čerstvě zasetý trávník jemně kapala. Tímto způsobem lze zajistit celodenní přísun vláhy.

https://www.myhomeinspiration.net/

Závlahový systém pro zeleninu

Zatímco sazeničkám nebo trávníku stačí takové jemné kropení vodou, u kořenové a plodové zeleniny je vhodnější kořenový závlahový systém. Opět poslouží plastové láhve, u který se nemusí odřezávat dno nebo vršek, protože se šídlem provedou do boků dírky. Láhev se usadí do země, naplní vodou a dírkami postupně vytéká voda do hloubky, díky tomu se dostane vláha ke kořenům, což vyhovuje kořenové nebo plodové zelenině, především rajčatům a paprikám.

Zdroj: myhomeinspiration.net