Lidé s touto krevní skupinou klíšťatům nechutnají

Mnoho lidí netuší, že lidé s jednou krevní skupinou mají skutečné štěstí. Že nejsou ohroženi hrozbou klíšťat, a to díky tomu, že krevní skupina, jako je O-negativní, je pro ně velice nechutná. Tato skupina lidí se proto může cítit v bezpečí, protože klíšťata nikdy nebudou moci poškodit jejich krev.

Co je to O-negativní krevní skupina

O-negativní krevní skupina je jedna z osmi skupin krve, které existují. To je nejvzácnější krevní skupina a lidé, kteří mají tento typ krve, mají zcela unikátní biologickou složku – antigenní specifickou proteiny na jejich buňkách. Tento antigen je znám jako „Rhesus faktor“, nebo „Rh negativní“. To znamená, že i když se lidé s O-negativní krevní skupinou darují krev ostatním lidem s jinými krevními typy, jejich krev bude stále transfúzována bez rizika reakce na imunitní systém. Proto je to ideální pro transfúze krve.

Lidé s O-negativní krevní skupinou mají další velkou výhodu – mají všeobecnou toleranci vůči klíšťatům. To znamená, že jejich krev je pro klíšťata „nechutná“. To je nesmírně užitečné, protože lidé s touto krevní skupinou jsou chráněni před klíšťovou encefalitidou a jinými infekcemi, které mohou být přenášeny přes klíšťata.

Čtěte také: Hlavní zásady při dietě: Pozor na nápoje, žvýkačky i potraviny které nadýmají

pexels.com

Jakou má O-negativní krevní skupina výhodu

Mnoho lidí má takzvanou univerzální krevní skupinu O-negativní, což má své výhody. Tyto výhody jsou popsány v článku „Lidé s jednou krevní skupinou mají štěstí a klíšťatům nechutnají“.

Nejenže lidé s O-negativní krevní skupinou mohou darovat krev lidem s jakoukoliv jinou krevní skupinou, ale také mají obecně nižší riziko vzniku zdravotních problémů, jako je srdeční onemocnění. To je pro lidi s O-negativní krevní skupinou velká výhoda. Další výhodou je, že klíšťata nejsou na O-negativní krev zvlášť náchylné. To znamená, že lidé s touto krevní skupinou mají méně pravděpodobnost, že dostanou klíšťovou encefalitidu nebo jinou klíšťovou nemoc.

shutterstock.com

Jaké jsou další benefity O-negativní krevní skupiny

Jednou z nejvýznamnějších výhod spojených s být O-negativní krevní skupinou je její univerzálnost. O-negativní krevní skupina je kompatibilní s jakoukoli jinou krevní skupinou, což znamená, že je mnohem snazší vyřešit situace, kdy je třeba transfuzi krve. To je obzvlášť důležité v situacích, kdy je nutná okamžitá transfúze krve, například při náhlém úrazu.

Další výhodou O-negativní krevní skupiny je, že je méně náchylná k infekcím. Například je mnohem méně pravděpodobné, že O-negativní krevní skupina se infikuje HIV, než krevní skupiny AB+. Také je menší riziko, že se na O-negativního dárce přenese infekční nemoc. To je velká výhoda pro dárce, ale i pro ty, kteří krev přijímají.

pexels.com

Jaké jsou nevýhody O-negativní krevní skupiny

Bohužel ale lidé s O-negativní krevní skupinou často musejí přijmout nevýhody. Nejprve je třeba zmínit, že jedinci s touto krevní skupinou jsou menšinou. To znamená, že mají více šancí na nedostatek dárcovských krevních přípravků, když je potřeba transfúze. Také mohou mít více problémů s imunizací, protože podle výzkumu mohou mít O-negativní krevní skupinu lidé s vyšším rizikem alergií. Druhá nevýhoda je, že O-negativní krevní skupina je obvykle náchylnější k problémům s krevními destičkami. To znamená, že může dojít k problémům s krevním srážením a může se vyskytnout i tendence k trombóze, která je náchylná k výskytu vícekrát.