David Hampl
6 února, 2019

Díky netradičnímu životnímu stylu jsou Amišové častokrát lidmi vysmívaní. Studie Žurnálu příčin a kontroly rakoviny (Journal of Cancer Causes and Control) však přinesla překvapivé výsledky, ve kterých hovoří, že právě díky odlišnému přístupu k životu a díky svému stravování jsou Amišové nejzdravějšími lidmi v Americe. Dokonce u nich nebyl zaznamenán ani jediný případ rakoviny. Jak je to možné?

Zdravá a přírodní strava

Jedním ze základních pilířů života Amišů je, že jedí jen čerstvou a přirozenou stravu. Nejedná se však o žádnou zeleninu nakoupenou v supermarketech – sami si ji pěstují a to úplně přirozeným způsobem. Jsou samostatní v produkci zeleniny, ovoce, ale i masa a mléčných výrobků. Nemají v zemědělství techniku, samozřejmě ani chemická hnojiva nebo postřiky proti škůdcům a tudíž všechny suroviny získávají čistě přírodní cestou. Výdobytky dnešní doby jako slazené nápoje nebo instantní jídlo jsou úplným tabu. Strava Amišů je tak výrazně víc výživná a má vyšší obsah všech důležitých vitamínů, enzymů, minerálů a dalších pro organizmus důležitých látek.

Žádná chemie a žádné toxiny

Amišové, kteří neuznávají modernizaci a chtějí žít tradičním způsobem, nepoužívají chemikálie nejen ve stravě a při pěstování plodin, ale vynechávají je ze svého života celkově. To se týká například medicíny a chemicky vyráběných léčiv, ale i kosmetiky, která, pokud je Amišové používána, má čistě přírodní a domácí původ. Nikdo v této uzavření komunitě také nepije alkohol a nekouří. Díky bydlení v odlehlé krajině, kde není všudypřítomné znečištění města, se dobře vyvarují toxinům ve vzduchu, kterým jsou lidí v dnešní civilizaci neustále vystavováni.

Těžká fyzická práce

Samostatní Amišové bez výdobytku dnešních strojů stavějí svá obydlí a pracují v zemědělství. To je velmi náročná činnost, která také může mít vliv na jejich dobré zdraví. Náročný pohyb, místo vysedávání v kancelářích, způsobuje, že se jim v těle tvoří v dostatečném množství antioxidant glutation. Tento antioxidant zachytávající volné radikály nelze přijímat ve stravě a je vytvářen během svalové aktivity. Pohyb je také jediný spolehlivý způsob, jak zajistit správné proudění lymfy v těle. Ta odvádí z organismu škodliviny a odpadní látky metabolismu.

A závěr celé studie?

Tyto tři pilíře přirozeného života bez moderní civilizace a jejích vymožeností, kterým Amišové žijí, je nejspíše hlavní příčinnou jejich výborného zdraví. Kromě celkové vitality netrpí dnes ani rakovinou – několik záznamů o jejím výskytu pochází ze starší doby, což může být ještě důsledek předchozího špatného stylu života. Stejně tak se v komunitě Amišů dnes nevyskytují mnohá další civilizační onemocnění jako například cukrovka, obezita a další poruchy příjmu potravy či dnes tak hojně rozšířené alergie a jiná autoimunitní onemocnění.

Sdílejte článek