Lžičku medu smíchala s lžičkou kurkumy a zbavila se bolestí, zhubla pár kilogramů a upravil se jí cholesterol. Do lékárny už pro léky chodit nemusí!

I když je toto koření používáno již tisíciletí, v našich končinách se často v domácnosti nenachází. Pokud to platí i pro Vás, nebo pokud kurkumu využíváte jen na dochucování, měli byste to ihned změnit. Tato surovina má totiž mnoho léčivých vlastností, které se využívají pro různé účely. Následující článek Vám prozradí, jak tento produkt přírodní lékárny využít co nejefektivněji. Tyto tipy se Vám určitě budou hodit.

Kurkuma, známá také jako indický šafrán, se běžně využívá i v ajurvédské medicíně. Má žlutou barvu (díky barvivu kurkumin) a rozšířená je zejména v Indii, kde je její produkce nejvyšší. Působí jako antioxidant a má také protizánětlivé účinky. Nejnovější vědecké výzkumy také přinášejí informace, že kurkuma podporuje mozkové kognitivní funkce, což je významné zejména pro starší lidi. Dnes se tablety obsahující účinné látky této rostliny dají koupit i v lékárně. Následující článek Vám objasní, kde všude je její léčivá síla využitelná.

Artritida

[hana-code-insert name=’google‘ /]Pokud Vás nebo Vaše blízké trápí tato nepříjemná choroba a neumíte se zbavit neutuchající bolesti, nezoufejte! Nápoj z kurkumy je jedním ze způsobů, jak si při léčbě artritidy pomoci. Postiženým kloubům pomohou 2 lžíce kurkumy, 1 hrnek mléka a 1 šálek vody.

Kurkumu přidejte do vody a vařte po dobu asi 10 minut na mírném plameni. Výsledkem by měla být hustší pasta, kterou lze uchovávat v chladničce až jeden měsíc. V případě potřeby pak přidejte 1 polévkovou lžíci pasty do hrnku teplého mléka a nápoj vypijte.

Psoriáza

Tato kožní nemoc je dalším případem širokého záběru účinnosti kurkumy. V lékárně se dají koupit tablety kurkumy, které byste si měli vybírat podle složení. Vyhněte se značkám, kde jsou zbytečné přídavky jiných látek a vyberte si tablety obsahující 95% podíl kurkumy. Každý den pak užijte 1,5 až 3 g této látky.

Rakovina prostaty

Prevence rakoviny prostaty je nesmírně důležitá a pomoci může právě kurkuma ve spojení s květákem. Upečte malé množství květáku, které okořeníte 1 lžičkou kurkumy. Toto jídlo je navíc chutné a plné zdraví prospěšných látek.

Anémie

[hana-code-insert name=’google‘ /]Pokud trpíte chudokrevností, můžete si velmi jednoduše připravit účinnou směs použitím 1/4 lžičky kurkumy, kterou smícháte s 1 lžičkou medu. Užívejte každé ráno před jídlem.

Cukrovka

I při v současnosti velmi rozšířené cukrovce, si můžete pomoci tímto žlutým zázrakem. Kurkuma má totiž schopnost snižovat hladinu cukru v krvi, což je při cukrovce obzvláště důležité. Významnou roli hraje i v boji proti obezitě. Pacienti, kterým byl diagnostikován diabetes by tedy měli užívat 1/4 lžičky kurkumy před jídlem. Je třeba to opakovat třikrát denně.

Antibakteriální účinky

I v případě, že si chcete urychlit hojení ran, sáhněte po kurkumě. Stačí nanést malé množství tohoto koření na ránu a díky antibakteriálním účinkům se proces hojení výrazně urychlí.

Rakovina prsu

Stejně jako při prevenci rakovině prostaty, tak i při rakovině prsu kurkuma hraje důležitou roli v prevenci. Přidejte denně 1 lžičku kurkumy do různých jídel a můžete tak předejít této zákeřné nemoci.

Antioxidant

Díky své antioxidační schopnosti je indický šafrán schopen zbavit tělo škodlivých toxinů. Připravte si nápoj ze tří ingrediencí, který Vám navíc zaručí klidný spánek. Do sklenice teplého mléka přidejte špetku kurkumy a lžičku medu. Nápoj z mléka pak pijte večer před spaním.

Bolest v krku

[hana-code-insert name=’google‘ /]Nejen v zimě je běžná cyklicky se opakující bolest v krku, která může být úvodním symptomem příchozí nemoci. Zastavte ji včas kloktadlem, které si připravíte smícháním 1 lžičky soli a 1/2 lžičky kurkumy v šálku teplé vody.

Popáleniny

Pokud máte doma aloe vera, můžete si připravit hojivou směs ze šťávy této rostliny a kurkumy. Obě složky smíchejte ve stejném poměru a aplikujte na popálené místo. Nechte působit několik hodin a díky protizánětlivým a dezinfekčním účinkům obou složek se kůže rychleji zahojí a obnoví.

Vyrážka

Pokud Vás trápí různé vředy, abscesy a zanícená místa na kůži, připravte si hojivou směs z kurkumy a másla. Smíchejte obě suroviny ve stejném množství a natřete na postižená místa.

Pleťová maska

Kurkuma se dlouhodobě využívá i v kosmetickém průmyslu. Velmi účinnou masku, která vyhladí jemné vrásky, stáhne rozšířené póry nebo léčí problematickou pleť si připravíte velmi jednoduše. V malém množství vody smíchejte lžíci ovesných vloček a půl lžičky pepře. Vše dobře zamíchejte a výslednou směs naneste na vyčištěný obličej a nechte působit 10 minut. Po uplynutí této doby masku jednoduše smyjte teplou vodou.

Bolest hlavy

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Zapomeňte na věčné užívání léků proti bolesti a dopřejte si úlevu přírodní cestou bez chemie. Špetka kurkumy ve sklenici teplého mléka dokáže s bolestí hlavy pořádně zatočit.

Štíhlá linie

Kurkuma umí velmi dobře zahřát organismus, nakopnout metabolismus a snižovat cukr v krvi. Proto je velmi známou surovinou při mnohých dietách. Připravte si pokrm, který budete konzumovat k snídani a kila půjdou pěkně dolů.

Nejprve přiveďte půl litru vody do varu. Pak ji odstavte ze sporáku a přidejte 3 lžíce černého sypaného čaje, špetku skořice, lžičku kurkumy, lžičku medu a tři plátky nastrouhaného zázvoru. Když celá směs vychladne, přelijte ji přes sítko, abyste získali čirou tekutinu. Do ní zamíchejte půl litru jogurtu a celou směs můžete skladovat v chladničce. Ráno si pak dopřejte misku této jogurtové směsi k snídani.

Využijte tuto skvělou surovinu ve svůj prospěch a zatočte s mnoha chorobami. Věříme, že Vám tyto rady pomohou!