Má vaše dítě problém s násobilkou? Díky této tabulce už nebude

Matematika je celosvětově jedním z nejméně oblíbených školních předmětů, a to nejen na škole základní, ale také střední či vysoké. Zároveň je oprávněně považována také za předmět obtížný, ale pro život velmi důležitý. Matematika totiž zdaleka není jen o sčítání, dělení či rýsování, je jedním z předmětů, který učí děti myslet a analyzovat.  

Problém jménem malá násobilka

Poté, co děti zvládnou sčítání a odečítání, přichází na řadu další ze základních matematických dovedností, která je velmi důležitá pro každodenní život, násobení, nebo přesněji tak zvaná malá násobilka. Obvykle se ji děti učí ve třetí třídě základní školy a pro mnohé bývá tak trochu problémem či strašákem. Z tohoto důvodu tak mnoho z nich pak musí doma, často i se svými poněkud zoufalými rodiči, nad tabulkou malé násobilky trávit velké množství času, víkendy nevyjímaje. Možná vám to sice ve škole neřekli, ale existuje hned několik způsobů, které vašim potomkům mohou s osvojením si malé násobilky účinně pomoci. Jedním z velmi rychlých a efektivních je tak zvaná Pythagorova tabulka.

Proč Pythagorova tabulka?

Jméno antického matematika Pythagora si jistě z hodin matematiky pamatujete, s největší pravděpodobností ale nikoli v souvislosti s Pythagorovou tabulkou, ale s Pythagorovou větou. Ta je jednou ze základních pomůcek pro pravoúhlý trojúhelník a říká, že obsah čtverce sestrojeného nad přeponou libovolného pravoúhlého trojúhelníku se rovná součtu obsahů čtverců nad oběma jeho odvěsnami. Možná se ti talentovanější z vás během svých studií také účastnili matematické soutěže s názvem Pythagoriáda.

Čtěte také: Jak připravit vývar, aby byl skutečně zdravý a prospěšný

Princip Pythagorovy tabulky

Pythagorova tabulka jako praktická pomůcka pro výuku malé násobilky se u nás využívá zejména v v Montessori školách, které kladou větší důraz na problémové učení než školy klasické. Jak tato tabulka vypadá? Pythagorova tabulka se skládá z deseti řádků a deseti sloupečků, přičemž první řádek a první sloupeček obsahují pouze čísla od jedné do deseti, tedy ta, která jsou pro malou násobilku potřeba. Znázorňuje všechny operace malé násobilky, kdy stačí prsty přejet například na třetím sloupci a pátém řádku a jejich průniku odpovídá v tabulce číslo 15, což je výsledek matematické operace 3 x 5. Tabulka je tak skvělým pomocníkem například pro kontrolu domácích úkolů, kdy děti jen prsty přejíždějí po číslech, která měly násobit, a číslo, na kterém se prsty setkají, je správným výsledkem. Další použití Pythagorovy tabulky souvisí s čísly v jeho úhlopříčce, tedy 1, 2, 9, 16, 25, 36, 49, 64 a 81, která odpovídají operacím 1 x 1, 2 x 2, 3 x 3 a podobně neboli také umocňování, tedy 2 2 = 4, 3 2 = 9 a tak dále.

Kde tabulku najít?

Na internetu najdete velkou nabídku nejrůznějších Pythagorových tabulek, nejrůznější verze, papírové či dřevěné prodávají také obchody se školními pomůckami. Lepší a zábavnější řešení ale je, když si s dětmi doma vyrobíte vaši vlastní tabulku, neboť již samotná její výroba bude zároveň nenápadným procvičením násobilky.