Malé množství žaludečních kyselin je spojeno s rakovinou – zjistěte pomocí řepy, zda jich máte dostatek

Pokud chceme být zdraví a dobře trávit, měl by náš žaludek obsahovat dostatečně kyselé prostředí. To je dáno kyselinami, které se v něm nacházejí. Jsou zodpovědné zpracování potravy, rozkládání tolik potřebných bílkovin i příjem a vstřebání vitamínu B12. Špatná funkce našeho žaludku vzniklá díky nedostatečnému množství kyselin může vést k různým komplikacím, v nejhorším případě až rakovinám. Existuje však jednoduchý test, jak množství trávicích látek změřit i doma.

Proč je důležité množství kyselin v žaludku?

Pokud máme nedostatek kyselin a tudíž se nám špatně vstřebávají bílkoviny, je se o velký problém. Bílkoviny získané z potravy se pak totiž nerozloží na aminokyseliny, které potřebujeme k tvorbě enzymů, hormonů a dalších stavebních bílkovin nezbytných pro tvorbu nových tkání v těle, jako jsou například svaly – máme v pak doslova nedostatek stavebních látek, jež potřebujeme pro správné fungování. Druhým velkým problémem je, že s nedostatkem trávicích kyselin potrava zůstává v našem trávicím ústrojí velice dlouho, začne hnít (přirozeným rozkladem organických látek) a tak uvolňuje do těla toxiny, které poškozují naše střeva. Výsledkem jsou různé záněty či dokonce vznik autoimunitních onemocnění jako je cukrovka, artritida, psoriáza či dokonce rakovina.

Test za pomoci červené řepy

K zjištění, zda máme dostatek žaludečních kyselin pro správnou funkci trávení, nám postačí obyčejná červená řepa. Můžete si ji dokonce připravit na jakýkoliv vámi oblíbený způsob – buď ji odšťavněte nebo klidně uvařte, dobře rozmixujte a následně vzniklou kaši nebo šťávu snězte / vypijte. Nesmíte řepy nebo šťávy z ní pozřít příliš mnoho nebo málo – velké množství totiž kompletně nestráví ani zdraví lidé. Ideální množství je 100 gramů řepy nebo 1 decilitr její šťávy. Během nadcházejících hodin až do následujícího dne sledujte barvu vaší moči. Pokud ji řepa zbarví do růžova, je úroveň vaší žaludeční kyseliny zřejmě nízká.

Čtěte také: O víkendu se výrazně ochladí, místy bude sněžit a objeví se náledí

Jak zvýšit množství žaludečních kyselin?

Pokud jste naměřili malé množství, je dobré test během několika dní zopakovat pro ověření. Dopadne-li výsledek stále nedostatečně, existuje pro vás naštěstí několik způsobů, jak situaci napravit. Totiž, kyselina chlorovodíková, která se nachází v našem žaludku, se skládá z vodíku a chlóru. Tělo si ji produkuje samo, ale můžeme mu s procesem její tvorby pomoci – základem je mít dostatek obou prvků – chlóru a vodíku – ze kterých se kyselin skládá. Vodík je součástí vody, proto je třeba dbát na dostatečnou hydrataci organismu. Při nedostatku vody se brzdí produkce téměř všech tělesných tekutin. Chlór se zase nachází v soli (chlorid sodný) – s ní to není dobré přehánět, ale ani ji úplně vynechávat. Z bylinek a rostlin nám pak mohou značně pomoci zelí, chmel, pampeliška, artyčoky a také různé fermentované potraviny.