David Hampl
15 února, 2019

Snažíte se své dítě vychovat co nejlépe umíte. Tak proč se tak často setkáváte s tím, že se vaše dítě vymyká kontrole, zkouší hranici vaší trpělivost a zachází svým chováním stále dál a dál? Problematické chování dětí je bohužel něco, s čím se časem musí vyrovnávat každá máma. Není to dáno tím, že by vás vaše dítě chtělo záměrně trápit, jen si prostě vyvíjí svou vlastní osobnost a projevuje se.

Proč se ale dítě projevuje jen před svou vlastní matkou?

Pokud se vám zdá, že dítě se na veřejnosti, nebo když není s vámi (například ve školce), chová lépe, máte skutečně pravdu. Učitelky ve školce nebo ve škole si na vaše děti nestěžují, naopak si pochvalují, jak jsou hodné, tiché a spolupracují s nimi. Ano, děti si v soukromí před svou matkou a dalšími blízkými lidmi dovolí mnohem víc. Co je tím důvodem, že se vaše dítě chová o tolik hůře, když jste s ním sama.

Hysterické scény na denním pořádku

Jako máma jste od svého dítěte zvyklá na hysterické scény, musíte jej do všeho nutit, aby šlo spát, aby si šlo vyčistit zuby, převléknout se, uklidit si hračky… Přitom tyto úkony ve školce zvládá a bez křik a zbytečného breku. Důvodem je to, že děti dosáhnou časem takového období, v rámci kterého začnou projevovat emoce a vyjadřovat svůj názor. A to se projevuje právě těmito hysterickými scénami, pláčem, vztekem a odmlouváním. Aby dítě ale projevovalo svůj názor, musí se cítit sebejistě. A sebejisté je tehdy, když je s lidmi, které dobře zná.

Mámy potřebují velkou dávku trpělivosti

A právě mámy jsou těmi osobami, které jsou se svými dětmi nejčastěji. Jsou tak nejčastějšími svědky jejich hysterických scén, kdy si snaží dítě vynutit svůj názor a projevit se. Zvládnout takovéto chování svého dítěte vyžaduje obrovskou dávku trpělivosti. Má to ale i svou dobrou stránku – to, že se před svou mámou dítě projevuje jinak, než před ostatními znamená, že má ve své mámě důvěru. Je před ní samo sebou a nebojí se projevit svou osobnost. Ačkoli je tento projev důvěry nelogický, patří mezi základní projevy důvěry.

Cílem je upoutat vaši pozornost

Vaše dítě chce být středobodem vašeho vesmíru, protože vy jste jeho středobodem. A jak jinak si má vynutit vaši pozornost, než je křik, pláč a hluk? Cílem vašeho dítěte není vás rozčílit nebo vyvolat hádku mezi vámi dvěma, chce jen a jen jediné – vzbudit pozornost. Protože pokud se svému dítěti věnujete, tak mu tím vlastně projevujete svou lásku. Dobré je, když má toto chování vašeho dítěte určité meze, na druhou stranu aspoň víte, že vám vaše dítě důvěřuje a cítí se s vámi natolik dobře, že se snaží podělit se s vámi o svůj názor.

Sdílejte článek