Manžel vzal kovovou mřížku a namočil ji do betonu: Dva dny na to nám všichni sousedé obdivovali zahradní chodník – TOHLE MUSÍTE VIDĚT

Není odpad jako odpad. Podařilo se vám rozbít talíř nebo skleničku? Máte doma spoustu nepoužívané keramiky a nevíte, co sní? Než se rozhodnete střepy či přebytečné věci vyhodit, můžete se zamyslet nad tím, zda z nich nelze vytvořit něco vskutku originálního, čím zvelebíte svůj dům nebo zahradu. Ze staré keramiky či střepů lze totiž vyrobit efektní a dekorativní mozaiku, kterou můžete zabudovat do chodníčkových dílců (dlažby) a vytvořit tak velmi krásnou romantickou cestičku zahradou, kterou budou obdivovat návštěvy a pro vás samotných bude radost se po ní procházet.

Co budete na mozaikový chodníček potřebovat

Základem jsou především barevné či potištěné pevné kousky skla nebo keramiky (porcelánové šálky či talířky) – ideálně trochu od obojího. Dále je potřeba:

 • forma na pečení
 • lak
 • cement
 • kovové pletivo
 • průsvitná lepicí fólie
 • vazelína nebo rostlinný olej

Jak mozaikové dlaždice připravíte

Postup výroby chodníkové dlažby s mozaikou je velmi jednoduchý. Pokud si vše pořádně připravíte, půjde vám práce rychle od ruky.

Čtěte také: Stává se Vám, že hovězí maso vždy vysušíte, a vznikne Vám z něho „podrážka“? Pak vyzkoušejte tento recept, díky kterému si připravíte pořádně Šťavnatý hovězí steak!

 1. Skleněné a porcelánové kousky rozbijte do přibližně stejné velikosti. Pokud chcete trochu experimentovat, můžete nachystat kousky různé velikosti, které budete do mozaiky kombinovat tak, aby vytvořily speciální obrazec.
 1. Mozaiku si nejdříve složte nanečisto do přibližného vzhledu tak, aby mezi jednotlivými kousky byl vždy nějaký prostor pro pojivo.
 2. Z lepicí fólie vystřihněte kruh o průměru odpovídajícím dnu formy na pečení a vložte ji do formy lepivou stranou vzhůru.
 3. Připravené kousky skla a keramiky vyskládejte do formy na fólii do požadovaného obrazce.
 1. Ujistěte se, že každý kousek je na fólii dobře připevněn a nehýbe se.
 2. Rozpracujte cement do hutné tekuté konzistence.
 3. Připravte si kovové pletivo, bude tvořit výztuž dlažby. Vystřihněte z něj kruh o něco menšího průměru, než jaký má dno formy.
 4. Vymažte formu na pečení vazelínou nebo rostlinných olejem – budou tvořit separační vrstvu pro odformování dílce.
 5. Naplňte formu hrubou vrstvou zpracované malty, dobře ji uhlaďte a přikryjte připravenou výztuží (výstřižkem kovového pletiva).
 1. Následně naneste druhou vrstvu malty a nechte dva dny hydratovat.
 2. Po dvou dnech by měl být dílec dostatečně vytvrzený – odformujte jej a naneste na něj bezbarvý lak, abyste zajistili jeho dostatečnou odolnost.