Manželka zubaře mi poradila 4 způsoby, jak použít citron k odstranění zubního kamene, bělení zubů a svěžímu dechu: Ušetřím ročně tisíce korun!

Krásné zuby jako z reklamy na zubní pastu? Zářivě lesklé zuby nejsou jen prostředkem ke svádění, ale americký úsměv s bílými zuby chce mít každý a je rozhodně novým trendem krásy. Jenže zubní kámen, plak a špatná strava jsou ony důvody, proč úsměv přece jen není zářivý a zuby krásně bílé. To se však dá lehce změnit, vyzkoušejte citron! Ano, péče o zuby nemusí být finančně a časově náročná. Postačí 5 minut denně a levný citron, aby zase vaše zuby zářily čistotou.

Citronová šťáva pro perleťově lesklé zuby

Citron se osvědčil v dermatologii i lidovém léčitelství a používá se k zesvětlení pokožky nebo odstranění tmavých a nevzhledných kožních skvrn. Stejně dobře účinkuje při péči o zuby, protože obsahuje kyselinu citronovou, která pomáhá odstranit drobné skvrny na zubní sklovině. Kromě toho má čisticí a bělící účinky, což poznáte sami po několika aplikacích citronové šťávy na zežloutlé zuby. Pro kúru stačí vymačkat půlku citronu do nádobky, z bavlněné látky vytvořit kouli a tu do šťávy namočit. Touto koulí pečlivě očistěte všechny zuby. Zežloutnutí rychle zmizí, buďte však na pozoru a neaplikujte každý den, to byste mohli naopak zubní sklovinu poškodit.

Citron se solí pro svěží dech

Nezdravá strava, kouření nebo nedůsledná zubní hygiena umožňují množení bakterií uvnitř úst a výsledkem je špatný dech. I s tímto nepříjemným problémem si poradí citron. Má totiž antibakteriální a antimikrobiální účinky. Sůl je naopak po staletí používaná jako přírodní antiseptikum. Kombinace obou je řešením na tento palčivý neduh, protože společně eliminují bakterie, které špatný dech způsobují. Opět vymačkejte půlku citronu, přidejte lžičku soli a touto směsí si dvakrát týdně před spaním vyčistěte zuby.

Čtěte také: Plíseň, špína i zápach jsou minulostí. Jak zajistit, aby se pračka čistila sama?

Citron a jedlá soda vyhlašují válku zubnímu kameni

Vyzkoušeli jste snad úplně všechno, ale stále se zubní kámen objevuje v mezizubních prostorech a často prorůstá dál? Zubní kámen je mineralizovaný povlak, který vytváří tuhou hmotu na zubech, mezi zuby nebo pod dásněmi. Jak již bylo řečeno, citrony obsahují vysoký podíl kyseliny citronové, která umí minerální ložiska rozpustit. Také pasta z jedlé sody umí dle studie z University of Pennsylvania dokonale odstranit zubní kámen. Vy si můžete takovou pastu vyrobit snadno doma. Připravte si lžíci čerstvé citronové šťávy a 1,5 polévkové lžíce jedlé sody do nádoby, dobře promíchejte a čistěte si touto pastou zuby jednou týdně. Zmizí nejen zubní kámen, ale zuby budou o poznání bělejší.

Citronovou kůrou proti zubnímu plaku

Citronová kůra je mimo jiné bohatá na pektin, což je rozpustná vláknina s antibakteriálním účinkem a snižuje množství bakterií způsobujících zubní plak. Kromě toho je výtečným pomocníkem na likvidaci plaku také citronový esenciální olej obsažený v kůře citronu. Jak tedy využít kůru k dokonalému vyčištění ústní dutiny? Vezměte 2 citrony z ekologického zemědělství (bez chemického ošetření), přepulte a vydlabejte dužniny. Nechte kůru vyschnout na slunci nebo v troubě, po usušení rozemelte na jemný prášek. Při čištění zubů přidejte tento prášek do klasické zubní pasty. Kromě svěžího dechu budou vaše ústa dokonale čistá a ústní dutina bez zubního plaku způsobujícího zubní kámen nebo kazy.