David Hampl
9 listopadu, 2019

Občas se přihodí, že objevíme něco velmi zvláštního. Něco, co na první pohled vypadá, že to nemá žádnou cenu a jednoduše to odhodíme. To se ovšem může někdy vymstít, protože i takové obyčejně nalezené a na první pohled bezcenné věci, mohou mít velkou hodnotu. Do smrti bychom pak litovali, že jsme to vyhodili, pokud bychom se o tom samozřejmě dozvěděli. Podobný případ s nálezem se stal jednomu manželskému páru při procházce po pláži.

Pojďme se projít

Byl velmi krásný letní den, a tak manželský pár Harry a Angela vyrazili na příjemnou procházku na nedalekou pláž. Chtěli si při tom odpočinout a načerpat nové pozitivní síly. Pro vycházku zvolili předvečerní čas, když už na pláži není tolik lidí a oni se tak budou moci v klidu a nerušeně projít.

Pomalu a s radostí kráčeli po pláži a celou dobu si nadšeně povídali. Zničehonic jim vpadnul do nosu nepříjemný a velmi silný zápach. Vzduch byl najednou cítit po shnilých rybách, které zřejmě v moři umřely a vlny je připlavily na pobřeží. Jak se později ukázalo, nejednalo se v žádném případě o shnilé ryby, ale o něco docela jiného. Něco, co jim doslova převrátilo životy vzhůru nohama.

Silný zápach od moře

Zápach byl velmi silný, nicméně páru to nedalo a rozhodli se, že najdou jeho zdroj. Po chvíli hledání našli naprosto obyčejný kámen. I přesto, že velmi zapáchal, Harry se odvážil jej zvednout. V tu chvíli si vzpomněl na článek, který kdysi dávno četl na internetu. V článku se tehdy psalo, že zapáchající kámen pocházející z moře, může být velmi cennou sekrecí velryb. Rozhodl se tedy, že kámen vezme s sebou a vše si prověří.

Nález jim změnil život

Jeho odhad byl správný. Ukázalo se, že tato pevná látka, jejíž struktura připomíná vosk, se po mnoho let tvoří v zažívacím systému velryb. Používá se v parfémech, protože je schopna uchovat si aroma po dlouhou dobu. Látka je velmi vzácná, protože ji dokáže vyprodukovat jen pouhé 1 % velryb.

Chvilku po odhalení se páru začaly hrnout nabídky na koupi. Nález se nakonec rozhodli prodat za 70 tisíc dolarů. Z obyčejné procházky po pláži se tak vyklubala velmi bohatá finanční injekce do rodinného rozpočtu.

Sdílejte článek