Máte 14 vteřin: Pouze rychlí, bystří lidé objeví na tomto obrázku plného sedmiček písmeno – zde je nápověda i řešení!

Trénink paměti a myšlení, učení se novému, to jsou úkoly na celý život. U dětí nám to přijde možná přirozenější, protože ty se učí prakticky každý den něčemu novému, a když jsou starší, začne jim škola a mají před sebou roky systematického rozvíjení svých zejména duševních schopností.

Musíme se pořád učit

Opakovat si, co známe, učit se nové věci a procvičovat naši paměť a myšlení je ale nezbytné i v dospělém věku a s přibývajícími lety to ještě nabývá na důležitosti. Takto totiž doslova můžeme zpomalit proces stárnutí tím, že budeme nutit nervové buňky, aby nestagnovaly a vytvářely mezi sebou nová a nová spojení. Můžeme tak předejít i nepříjemným nemocem, které bývají spojeny se stárnutím, jako jsou zejména stařecká demence, poruchy paměti nebo Alzheimerova choroba.

A protože se lidé všech generací rádi baví, proč k prevenci nevyužít zábavné formy učení a procvičování?

Čtěte také: Policejní pes kontroloval doručené balíčky a u jednoho se začal chovat velmi podivně. Bylo jasné, že se v něm musí nacházet něco opravdu zvláštního. Když krabici otevřeli, nemohli uvěřit tomu, co v ní vidí!

Lidé obvykle přijímají s ochotou výzvy a rádi

  • hledají například rozdíly mezi zdánlivě identickými obrázky
  • odkrývají tajemství čísel pomocí hry sudoku
  • luští křížovky
  • vyhledávají slova v osmisměrkách, nebo
  • řeší optické hádanky.

Jednoduchý cvik na vizuální vjemy

Cílem této vizuální hádanky je zjistit, jak jste na tom s vnímáním znaků a rozdílů mezi nimi, tedy jestli vůbec, a pokud ano, pak jak rychle dokážete najít v seskupení zdánlivě identických symbolů nějakou odlišnost.

Pohodlně a rovně se posaďte, nejlépe tak, ať vás nikdo a nic neruší, a soustřeďte se na obrázek před sebou. Uvidíte řady na první pohled stejných číslic a vaším úkolem je najít jeden znak, který se od těchto číslic liší. Tvarově bude zřejmě podobný, aby úkol nebyl příliš snadný.

Už máte hádanku vyřešenou a odlišný symbol jste našli? Pokud stále hledáte, napovíme vám, že řešení se nachází v horní polovině obrázku. Pokud vám ani tato nápověda nepomohla, prozradíme vám řešení, ať vás zbytečně nestresujeme – podívejte se do pravé části druhého řádku a už i vy určitě vidíte písmeno Z, které se ukrývá mezi sedmičkami.

Pokud se vám podařilo hádanku vyřešit prakticky ihned nebo do několika sekund, nemusíte mít o své mentální schopnosti obavy. Avšak nevěště hlavu ani v případě, kdy vám nalezení písmene Z trvalo déle, nebo jste potřebovali naši nápovědu. Berte to jako signál, že je třeba začít své duševní schopnosti cvičit, a to ideálně takto, hrou a zábavnými kvízy a hádankami. Uvidíte sami, že se brzy dostaví lepší výsledky!