Domů TIPY A TRIKY Máte doma malé děti? Pak byste neměli věřit všemu, co říkají v...

Máte doma malé děti? Pak byste neměli věřit všemu, co říkají v TV. Sirupy proti kašli totiž rozhodně nejsou to nejlepší řešení!

„Jednu hodinu jsem strávila v místnosti se zapnutou televizí. Za tu hodinu jsem 8x viděla reklamu na léky, které byste podle tvrzení vysílání měli okamžitě začít užívat již při prvních náznacích kašle. Moje nervy mi už víc nedovolují poslouchat tento nesmysl celostátního měřítka!“ říká doktorka Komárovská.

A je to pravda, s příchodem zimního období se v našich domech ozývá stále stejná reklama na sirupy proti kašli, které nám z roku na rok takto šikovně a rychle prodávají lékárníci a zdatní marketéři.

Komárovská je přesvědčena, že většina takových léků pouze poškozuje stav organismu a že by dokonce měly být zakázány! Protože to považujeme za velkou ignoranci nepodělit se s Vámi o cenný názor Jevgenije Olegoviča, zejména v toto období zimních epidemií. Samoléčba podle rad televizoru rozhodně není nejlepším řešením!

Nejlepší léčba kašle

Určitě jste si všimli, že většina léků, které jsou propagovány v TV, jsou prostředky na odkašlávání a mukolytika. Tyto preparáty zvyšují množství vláhy hlenu, čím ho dělají tekutějším, což údajně usnadňuje jeho následné vykašlávání. Suchý kašel? Tak to okamžitě utíkejte do lékárny a kupte si nějaké to úžasné reklamované mukolytikum …

Ve většině případů pokud máte kašel, rýmu, nebo horečku, jde o onemocnění horních cest dýchacích. Jak Vám pak pomůže zvyšovat vláhu v plicích, když máte rinitidu, laryngitidu, nebo třeba faryngitidu?

Sirupy na vykašlávání, Vám bohužel od kašle nepomohou, spíše naopak, ještě ho posílí, kvůli zvýšenému množství hlenu. Ani když trpíte na nedostatek tekutin v organismu, nebo se nacházíte v prostředí, kde je nedostatek vláhy v ovzduší, tyto prostředky nedokážou zajistit požadovaný efekt: kašel jen posilují a úlevu nepřinášejí.

Mimochodem, pokud přijímáte dostatečné množství teplých tekutin a vzduch v místnosti je čistý, chladný a vlhký, tak ani žádné mukolytika nepotřebujete!

Je dokázáno, že v takových podmínkách se hlen z plic vykašlává sám bez použití zbytečně drahých a navíc neúčinných léků. V jedné známé zámořské studii se píše: „Efektivnost vykašlávacích prostředků ve srovnání s dostatečným příjmem tekutin není prokázána.“

Pro děti jsou mukolytika zcela zakázána. Samozřejmě existují nemoci, u kterých je jejich příjem nezbytný, ale bronchitidu a zápal plic léčí doktoři a v žádném případě ne televize. A pak v případě nemoci horních cest dýchacích dáte dítěti odkašlávací prostředek a necháte ho vyspat se v suché a teplé místnosti – však to je zločin!

Síla dětského kašle je mnohem menší než u dospělých. To znamená že po užití mukolytika se množství hlenu zvýší, ale dítě ho není schopno zcela vykašlat. V důsledku toho se hlen hromadí v dolních dýchacích cestách a je to ten nejjistější způsob, jak obyčejné nachlazení přeměnit na měsíční léčbu zánětu plic.

V mnoha zemích jsou mukolytika zakázány pro děti do pátého roku života. U nás však mohou tyto prostředky užívat úplně všichni a to bez receptu, a ano dokonce i propagovat je je povoleno. A nakonec se v televizi díváme jen na „nejúčinnější“ prostředky proti kašli.

„Ještě jednou, pro ty, kteří to nepochopili. Televize by neměla nahradit mozek. Toto pravidlo funguje i v politice i při kašli. Nekupujte si sirupy na odkašlávání bez přímého příkazu lékaře. A v případě, že Váš rodinný lékař předepíše dítěti pod 5 let takový lék, raději si najděte jiného lékaře, a pokud má dítě méně než 2 roky, okamžitě si sežeňte někoho jiného,​​“ naléhavě doporučuje Dr. Komárovská.

Jak se zbavit kašle?

  1. Sebe i dítě oblečte do teplého oblečení.
  2. Dále byste měli udělat vše potřebné, aby vzduch v místnosti byl čistý, chladný (16-20°C) a relativně vlhký (40-70%).
  3. V každém případě byste se měli snažit dýchat nosem! Ale jak toho dosáhnout? Časté vyplachování solnou vodou Vám pomůže udržet nosní cesty čisté. A pokud to již opravdu nedokážete snést, můžete použít i nosní kapky.
  4. Pijte tolik teplých tekutin, jak je jen možné.
  5. Nepoužívejte domácí léky, spíše najděte někoho, kdo Vám poskytne správnou a kompetentní diagnózu.
  6. A úplně nejhlavnější – vypněte televizor.

Postupujte podle těchto jednoduchých doporučení a pamatujte, že ledajaký prostředek na vykašlávání byste měli užívat pouze po předpisu od lékaře. Od lékaře, kterému byste svěřili nejen své zdraví, ale i zdraví svých dětí. Pečujte o sebe a buďte zdraví!

Nezapomeňte se s touto užitečnou informaci podělit s přáteli :-)!

Kam dál?

10 věcí, které odborníci nedoporučují dělat před tím, než jdete večer do postele!

11 pravidel přímo od párů, které si prošly těžkým obdobím. Měl by se jimi řídit každý, kdo chce žít šťastný a spokojený život ve vztahu!

Psychologové představují koncept Pravidla 3 Minut, kterým by se měl řídit každý rodič!

13 Nejužitečnější ořechů a semínek, které je lepší jíst každý den, abyste zůstali zdraví a fit!

11 zcela zásadních chyb v řeči našeho těla, které zpravidla děláme každý den v práci!

Další články