Máte doma malé rošťáky? Pak se Vám budou hodit tipy a triky, jak jednoduše odstranit skvrny od pastelek!

Přestože pastelky mají sílu, aby Vaše děti zabavily na celé hodiny, také mají moc zbarvit všechno kolem, zejména v rukou dětí. Naštěstí Carolyn Forte, ředitelka Čistící laboratoře Good Housekeeping Institute, radí, jak jednoduše pastelky odstranit z oblečení, nábytku a dalších věcí.

Co budete potřebovat?

  • Čistící gel
  • WD-40
  • Bělidlo
  • Oxidační bělidlo
  • Čistící prostředek na mytí nádobí

Jak jednoduše odstranit pastelky z oblečení?

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Čtěte také: Pokud vaše prádlo po praní zapáchá, nekupujte si novou pračku – zkuste místo toho tento trik!

  1. Pokud je pastelka měkká (např. voskovka), zmrazte ji pomocí kostky ledu zabalené v malém plastovém sáčku a poté zbytky pastelky odškrábejte.
  2. Umístěte skvrnu mezi čisté papírové utěrky a přitlačte teplou žehličkou, aby se skvrna přenesla do papírových utěrek. Vyměňujte papírové utěrky tak často, abyste absorbovali co nejvíce pastelky a zabránili přenosu skvrny na další místa na látce.
  3. Skvrny od pastelek můžete odstranit i běžnou předpírkou za použití čistícího gelu.
  4. Další možností je volba bělícího prostředku, který je vhodný pro látku. V případě potřeby je možné použít i oxidační bělidlo.

Pokud to nefunguje, položte skvrnu dolů na podložku papírových utěrek, postříkejte ji pomocí WD-40 a nechte odležet několik minut. Tkaninu otočte a znovu použijte sprej WD-40. Naneste tekutý mycí prostředek na ruční mytí nádobí a lehce skvrnu protřete. Poté vyměňte papírové ručníky, aby mohly plně skvrnu absorbovat. Zkuste také využít bělidlo s chlórem (pokud je to pro látku bezpečné), nebo kyslíkový bělicí prostředek a vodu co nejvyšší teploty, tak aby byla bezpečná pro danou tkaninu. Nezapomeňte opláchnout v teplé vodě.

„Pokud jsou pastelky náhodně vyprány společně s oblečením, můžete skončit s celou várkou prádla špinavého od pastelek,“ varuje Carolyn. Stane-li se Vám tato nehoda, propláchněte prádlo ve směsi teplé vody, mycího prostředku a jednoho šálku sody. Pokud jsou skvrny od pastelek odolné, opláchněte oblečení chloridem (pokud je pro dané tkaniny bezpečný), nebo použijte kyslíkový bělící prostředek a vodu co nejvyšší možné teploty (z hlediska tkaniny). Namočte oděvy nejméně na 30 minut, poté důkladně opláchněte.

Jak rychle a jednoduše odstranit pastelky z ostatních věcí?

Čalouněné materiály

Pokud je pastelka měkká, zamrazte ji stejně jako u oblečení. Použijte čistou bílou látku a vyčistěte skvrnu rozpouštědlem pro suché čištění. Čistěte za pomocí suché čisté tkaniny, dokud není rozpouštědlo plně absorbováno. Opakujte, dokud skvrna zcela nezmizí. Pokud to nefunguje, zkuste zvolit metodu WD-40 popsanou výše.

Koberce

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Pokud je pastelka měkká, zmrazte ji stejně jako u oblečení.

Zakryjte skvrnu čistou bílou látkou a přitlačte ji pomocí horké žehličky. Opakujte s použitím čisté části látky, dokud není všechen vosk převeden z koberce na látku. Pokud je barevná skvrna stále přítomna, vyčistěte skvrnu rozpouštědlem na suché čištění. Pokud ani to nefunguje, zkuste metodu WD-40.

Stěny

Chcete-li odstranit pastelky ze zdi, zkuste použít suché čisticí rozpouštědlo na froté ručník, abyste bezpečně odstranili skvrny z téměř jakékoliv plochy (s výjimkou starožitných tapet).

Buben sušičky

Pokud do Vaší sušičky proniknou pastelky, použijte WD-40 a s ním důkladně otřete buben. Umyjte skvrny vlhkým hadříkem a opláchněte je vlhkým hadříkem. Abyste se ujistili, že je buben čistý, spusťte sušící cyklus s použitými hadříky.