Máte doma spoustu šperků, ale většina z nich je zašlých? Kamarádka mi poradila tyto triky, díky nimž jsou mé prstýnky opět jako nové!

Krémy, mýdla a každodenní nečistoty, je jen pár věcí, které mohou znečistit Vaše šperky, díky čemuž poté působí zašle a staře. Chcete-li, aby Vaše šperky byly opět jako nové, měli byste znát tipy od Carolyn Forte, ředitelky Čistící laboratoře Good Housekeeping Institute, jak dokonale a správně vyčistit sbírku svých šperků, tak abyste jim navrátili jejich zašlou krásu a přitom je nepoškodili.

Jak přivést k dokonalosti zašlé stříbro?

Pokud chcete vyčistit a zabránit znečištění Vašich stříbrných šperků, můžete využít těchto dvou domácích jednoduchých, levných a bezpečných metod!

Čtěte také: Okamžitě si to zapište, než to bude smazáno: Toto je recept na nejlepší oční medicínu na světě!

[hana-code-insert name=’google‘ /]

  1. Pro šperky, které jsou zašlé, nebo dokonce začínají měnit barvu, smíchejte několik kapek jemného mýdla s teplou vodou. Poté si namočte hadřík v připravené směsi. Nasáknutým hadříkem vydrhněte své šperky do jejich původní podoby. Poté je opláchněte v chladné vodě a důkladně vyleštěte suchým hadříkem.
  2. Jsou-li Vaše šperky extrémně zašlé, pak smíchejte sodu bikarbonu s vodou v poměru 3:1. Znečištěné stříbro navlhčete a pomocí jemného hadříku naneste připravenou směs na šperky. Buďte důkladní, ať se směs dostane důkladně do všech štěrbin. Až si budete myslet, že je směs všude tam, kde má být, šperky opláchněte a důkladně vysušte. Vyhněte se přílišnému tření u postříbřených šperků, protože by se mohly jednoduše opotřebovat.

Jak rozzářit zlaté šperky?

Dopřejte zlatu bublinkovou lázeň tím, že nalijete několik kapek jemného mýdla do malé misky s vodou bez sodíku (v testu Good Housekeeping Institute karbonace uvolnila a odstranila veškeré nečistoty). Poté vložte šperky do malého sítka, které vložte do misky, cca na pět minut. Poté vyndejte a zvlášť vyčistěte každý kus např. kartáčkem na zuby, abyste se dostali do všech štěrbin. U výběru kartáčku volte typ s nejjemnějšími štětinkami. Poté vraťte každý kousek do sítka a opláchněte vše pod tekoucí vodou. Na závěr nezapomeňte vysušit důkladně měkkým hadříkem.

Jak správně pečovat o perly?

Protože jsou perly pórovité, snadno ztrácejí svůj lesk. Ať už se jedná o perly skutečné, kultivované, nebo nepravé, musíte je vždy čistit velmi opatrně. Nejprve si položte perly na měkký hadřík. Poté ponořte čistý malý make-up štětec do směsi teplé vody a trochy šampónu. Tímto štětcem poté opatrně přejíždějte přes každou perlu. Na závěr opláchněte perly čistým a dobře navlhčeným hadříkem. Poté perly nechte přirozeně uschnout. Toto ošetření bez namáčení je také dobré pro šperky z tyrkysu a jiných porézních kamenů.

Jak zacházet s bižuterií?

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]U bižuterie, zvláště pokud jsou kameny lepeny, nikoliv zasazeny, musíte postupovat velmi opatrně. Látkou, kterou si navlhčete ve směsi bublinkového roztoku mycího prostředku a vody, jemně otřete všechny šmouhy nebo špínu ze zašlé bižuterie. Potom „opláchněte“ hadříkem navlhčeným v čisté vodě. Důkladně osušte a položte kusy vzhůru nohama, aby se vlhkost nedostala do lepených spojů. Vzhledem k tomu, že kameny jsou často lepeny, namísto sázeny, nikdy nečistěte bižuterii ve vodě, neboť by se lepidlo mohlo jednoduše uvolnit a drahokamy by mohly vypadnout.

Jak udržet své šperky delší dobu pěkné?

Vždy si sundavejte prstýnky, když si myjete ruce, nebo aplikujete pleťové mléko – tím šperky zbytečně zanášíte. Poté, co si sundáte perly, otřete je od tělesné mastnoty jemným hadříkem. Pokud jde o stříbro, stává se lesklé čím více je opotřebované (tření zpomaluje poškrábání), takže ho nenechte jen tak trčet ve Vaší šperkovnici! Pokud ho moc nepoužíváte, uložte ho do protiskluzného sáčku.