David Hampl
30 dubna, 2019

Je jedno, jestli tomu bylo v době vašeho dětství, nebo je tomu v současné době. Mluvíme o nepořádku na stole a také o špatném spánku, kdy jste se budili. Pokud jde přesně o vaše situace, jistě jste ze všech stran slýchávali, že s vámi něco není v pořádku. O to více, pokud jste se dokázali rychle rozčílit. A jak je to ve skutečnosti? Vědci přišli se zajímavým objevem, kdy v podstatě říkají, že jste výjimeční.

Jací lidé mluví nejčastěji sprostě?

Převládá názor, že to jsou lidé s nižší inteligencí. Je sice pravda, že mluví často nespisovně a také že pro sprosté slovo nejdou daleko. Nutno ale dodat, že na základě experimentu v USA se zjistila zajímavá věc související s tím, že sprostě mluví také lidé nadprůměrně chytří. Nikoliv ale běžně, ale hlavně ve chvíli, kdy se rozšílí. V takovém případě dají průchod svým emocím, mohou začít křičet, nadávat a mluvit neslušně. Zajímavé je, že tato kombinace mluvy v rozčilení byla totožná u všech lidí s nadprůměrnou inteligencí. Tedy u všech s vyšším IQ.

Jací lidé málo spí?

Převládá názor, že méně spí lidé, kteří mají psychické problémy a to vede k tomu, že se budí. I toto bylo experimentem vyvráceno. Nejenom, že se úspěšní lidé mohou v noci často budit, ale také dochází k tomu, že spí málo a chodí pozdě spát. Je to mnohdy z důvodu, že pracují dlouho do noci a ráno brzy vstávají. A hlavu mají plnou různých věcí, které řeší i před spaním. Je tedy jasné, že kdo spí méně, může se považovat za úspěšného člověka.

Jací lidé mají všude nepořádek?

I tady bylo zjištěno, že více nepořádku mají kolem sebe lidé úspěšní a také chytří. Prokázal to výzkum na univerzitě v Minesotě. To, že má někdo ve svých věcech chaos rozhodně neznamená, že žije i stejný život. Je tomu přesně naopak. Navíc lidem vyhovuje, že v nepořádku přesně ví, kde co je, zatímco když se uklidí, mohou mnoho věcí hledat. Opomíjet nelze také to, že úspěšní a chytří lidé jednoduše nechtějí uklízením ztrácet čas. Mají mnoho jiných a důležitějších věcí na práci a právě úklid není to, čím by se chtěli zatěžovat.

Sdílejte článek