David Hampl
26 září, 2017

Všichni manipulujeme s jinými lidmi, do určité míry. Ale je úplně jiné, když zrovna s námi někdo manipuluje.

Rozhodli jsme se Vás proto seznámit s různými druhy a způsoby manipulace a jak se jim případně vyhnout.

Manipulátoři jsou samé lichotky

[hana-code-insert name='google' /]Lichotky jsou oblíbenou zbraní manipulátorů. Jste-li tak milý člověk, jak můžete odmítnout pomoci chudému člověku v nouzi? Použitím této taktiky vždy dostano to, co chtějí. Buďte proto ostražití, když Vám někdo začne najednou lichotit.

Manipulátoři chtějí, abyste se cítili vinni!

Je tak snadné manipulovat s někým, kdo se cítí vinný. Tito lidé jsou připraveni pomoci s čímkoli. Buďte opatrní, pokud se vůči někomu začnete cítit provinile. Od takových lidí žádosti o malé "laskavosti" přicházejí s největší pravděpodobností.

Manipulátoři Vás tlačí k urychleným emocionálním rozhodnutím

Všichni dobří manipulátoři vědí, že rychlá emoční rozhodnutí jsou jejich chléb a máslo. Pokud Vám nedávají dostatek času na to, abyste něco promysleli, nebo Vás nutí rychle rozhodnout, vyhrají. Jednoduchá fráze jako "Potřebuji čas.", pravděpodobně ochladí zájem manipulátora a on se Vás už nebude znovu ptát.

Pasivní manipulátoři předstírají, že jsou bezmocní a hloupí. Vždycky hrají tu ublíženou stranu!

Samozřejmě, že chcete pomoci někomu, kdo vypadá jako chudá nevinná dívka. Je nešťastná, a tak ji chcete obejmout a dát jí útočiště. To je přesně to, co manipulátor chce. Takové "oběti" mohou dokonce jednat takhle nevědomě, ale ani to nečiní manipulaci ničím méně.

Manipulátoři Vám připomínají Vaše sliby!

"Slíbil jsi mi" je velká fráze, která Vás přiměje, abyste udělali, co Vám manipulátor říká, i když víte, že to něco není v pořádku. Nikdo nechce být člověkem, který nedodržuje své sliby. Vaše odpovědi by tedy měly být vždy velmi jasné, aby Vás nikdo nemohl později vydírat.

Manipulátoři vždy zahajují rozhovor v tom nejhorším čase!

Manipulátoři milují žádost o pomoc zejména tehdy, když jste velmi zaneprázdněni. To jim dává větší šanci, že budete souhlasit, abyste se jich zbavili. Zůstaňte proto ve střehu!

Manipulátoři odkazují na pozitivní zkušenost někoho jiného!

[hana-code-insert name='Dole' /]Dalším oblíbeným trikem každého manipulátoru je fráze "Neboj se, já (můj přítel, můj šéf, chlapík, kterého znám) to udělal mnohokrát a nic špatného se nestalo." Nezáleží na tom, že Vás manipulátorův nápad děsí. Nejdůležitější je jejich úspěch. Samozřejmě, že je to lež! Neposlouchejte tato slova. Požádejte o konkrétní důkaz.

Bonus

Jak se vyhnout manipulaci?

  • Ignorujte žádosti manipulátorů. Předstírejte, že jste je neslyšeli, nebo tomu správně nerozuměli.
  • Věnujte pozornost vzhledu osoby. Neposlouchejte, co říká, ale sledujte, jak to říká. Tento krok bude dělat i ty nejzkušenější manipulátory nervózními.
  • Změňte téma.
  • Zbavte se manipulátorů. Předstírejte, že souhlasíte, ale začněte se jich ptát na skutečný bod žádosti, aniž byste jednoznačně odpověděli.
  • A nejdůležitější věc! Nedávejte rychlou odpověď. Řekněte jim, že potřebujete čas na promyšlenou. Ve většině případů se Vás osoba nebude znovu ptát.
Sdílejte článek