Máte obavy z klíšťat? Již nemusíte! Slováci přišli s naprosto unikátním přírodním repelentem, který je účinnější, než řada kupovaných produktů. Co na něj budete potřebovat a jak ho vytvoříte? Je to snadné!

Klíšťata jsou každoročním trápením, kterého není lehké se zbavit. Navíc jsou čím dál nebezpečnější a jedno jejich kousnutí může mít i doživotní následky. Naši slovenští sousedé přišli s repelentem, který vám v tomto boji pomůže. Dokonce ho ocenili i ve světě.

Šikovná mládež z Prešova

Celosvětová soutěž Intel ISEF je prestižní utkání mladých vědců. Nejen, že představují své výrobky, u kterých by jen málokdo uvěřil, že jejich tvůrci jsou tak mladí lidé, ale také mají životní příležitost se zde setkat s držiteli Nobelovy ceny.

V roce 2017 na tuto prestižní událost vyrazili do Los Angeles slovenští středoškoláci Samuel Smoter a Miriam Feretová z Gymnázia sv. Františka v Prešově. Ačkoliv bylo oběma jen pouhých sedmnáct let, podařilo se jim odnést si cenu domů – a navíc jejich jména nesou i asteroidy.

Čtěte také: Tchýně si denně po dobu 1 týdne kapala do uší peroxid vodíku. Co se stalo s jejím sluchem je úžasné

Vynález Samuela Smotera a Miriam Feretové si určitě uznání zaslouží. Ti si totiž uvědomili, že různé éterické oleje mají na klíšťata různý efekt. Napadlo je, že by se daly šikovně využít jako přírodní a bezpečný repelent proti této škodlivé havěti.

Není repelent jako repelent

Pokud si říkáte, proč vymýšlet přírodní repelenty, když se dají koupit v obchodě spousta jiných, tak pádné důvody tu určitě jsou:

  • Použitá chemie není pro lidské zdraví nic prospěšného
  • Klíšťata začínají být proti těmto látkám odolná
  • Repelenty mají čím dál menší účinnost

Navíc určitě spousta lidí ocení, když bude mít možnost ochránit od klíšťat třeba své malé dítě i přírodnější cestou. Ocení je i lidé, kteří mají sklon k alergiím. Navíc tyto složky neškodí ani přírodě a životnímu prostředí.

Přírodní, účinnější a levnější

Samuel Smoter a Miriam Feretová se do svého výzkumu poctivě pustili. Rukami jim prošlo na třináct různých éterických olejů. Mysleli i na to, že aby byly výsledky kvalitnější, nemůžou vzorky testovat jenom na jednom druhu klíšťat. Jejich pokusnými králíky se tedy staly klíšťata druhu Dermacentor a Haemaphysalis.

Jaké éterické oleje se ukázaly jako nejúčinnější?

  • Fenyklový
  • Z muškátového oříšku
  • Anýzový
  • Bergamonový

Mladí gymnazisté vyzkoumali, že tyto éterické oleje jsou vlastně jako repelent mnohem účinnější než běžně prodávané repelenty. Proti druhu Dermacentor působí fenyklový, muškátový a anýzový olej až čtyřikrát víc než chemické prostředky.

Proti druhému druhu – Haemaphysalis – se zase ukázalo, že lze s největším účinkem bojovat za použití zázvorového éterického oleje, bergamotového a z muškátového oříšku.

Pozitivní zprávou je, že tyto přírodní bio repelenty by ve výsledku stály méně než ty, které jsou k dostání nyní. Mladí vynálezci přímo říkají: Cena komerčního repelentu je zhruba 6,00 € a jedna z našich alternativ by stála jen přibližně 1,70 €.“

Neberte klíšťata na lehkou váhu

Klíšťata jsou sice malá, ale představují jak pro ostatní zvířata, tak i pro lidi velkou hrozbu. Jsou agresivními přenašeči Klíšťové encefalitidy a Lymské boreliózy.

Klíšťová encefalitida má virový původ a lze je jí (i před její název) nakazit i jinými způsoby, než je kousnutím klíštěte. Příčinou klíšťové encefalitidy může být i konzumace nepasterizovaného mléka a výrobků z něj. Tato nemoc je nebezpečná tím, že napadá nervovou soustavu. Pozdní léčba nebo komplikovanější průběh nemoci končí i ochrnutím a může mít dopad i na mentální efektivitu člověka. Proti této nemoci se naštěstí dá očkovat.

Očkování nás bohužel neochrání před Lymskou boreliózou. Tu způsobují bakterie a napadá nervový a kardiovaskulární systém.

Naštěstí klíšťata mají velice dobrý čich a některé vůně jim tzv. „kazí chuť“. Vyzkoušejte tuhle studentskou vychytávku a zkuste si v dlaních rozetřít trochu vonného oleje, předtím, než vyrazíte na výlet.

Kromě výše uvedených můžete vyzkoušet i eukalyptový, mátový, levandulový a citrónový. Vám bude vonět a klíšťata spolehlivě odradí.