Máte obavy z klíšťat? Již nemusíte! Slováci přišli s naprosto unikátním přírodním repelentem, který je účinnější, než řada kupovaných produktů. Co na něj budete potřebovat a jak ho vytvoříte? Je to snadné! -
Menu

Máte obavy z klíšťat? Již nemusíte! Slováci přišli s naprosto unikátním přírodním repelentem, který je účinnější, než řada kupovaných produktů. Co na něj budete potřebovat a jak ho vytvoříte? Je to snadné!

Klíšťata jsou každoročním trápením, kterého není lehké se zbavit. Navíc jsou čím dál nebezpečnější a jedno jejich kousnutí může mít i doživotní následky. Naši slovenští sousedé přišli s repelentem, který vám v tomto boji pomůže. Dokonce ho ocenili i ve světě.

Šikovná mládež z Prešova

Celosvětová soutěž Intel ISEF je prestižní utkání mladých vědců. Nejen, že představují své výrobky, u kterých by jen málokdo uvěřil, že jejich tvůrci jsou tak mladí lidé, ale také mají životní příležitost se zde setkat s držiteli Nobelovy ceny.

V roce 2017 na tuto prestižní událost vyrazili do Los Angeles slovenští středoškoláci Samuel Smoter a Miriam Feretová z Gymnázia sv. Františka v Prešově. Ačkoliv bylo oběma jen pouhých sedmnáct let, podařilo se jim odnést si cenu domů – a navíc jejich jména nesou i asteroidy.

Vynález Samuela Smotera a Miriam Feretové si určitě uznání zaslouží. Ti si totiž uvědomili, že různé éterické oleje mají na klíšťata různý efekt. Napadlo je, že by se daly šikovně využít jako přírodní a bezpečný repelent proti této škodlivé havěti.

Není repelent jako repelent

Pokud si říkáte, proč vymýšlet přírodní repelenty, když se dají koupit v obchodě spousta jiných, tak pádné důvody tu určitě jsou:

  • Použitá chemie není pro lidské zdraví nic prospěšného
  • Klíšťata začínají být proti těmto látkám odolná
  • Repelenty mají čím dál menší účinnost

Navíc určitě spousta lidí ocení, když bude mít možnost ochránit od klíšťat třeba své malé dítě i přírodnější cestou. Ocení je i lidé, kteří mají sklon k alergiím. Navíc tyto složky neškodí ani přírodě a životnímu prostředí.

Přírodní, účinnější a levnější

Samuel Smoter a Miriam Feretová se do svého výzkumu poctivě pustili. Rukami jim prošlo na třináct různých éterických olejů. Mysleli i na to, že aby byly výsledky kvalitnější, nemůžou vzorky testovat jenom na jednom druhu klíšťat. Jejich pokusnými králíky se tedy staly klíšťata druhu Dermacentor a Haemaphysalis.

Jaké éterické oleje se ukázaly jako nejúčinnější?

  • Fenyklový
  • Z muškátového oříšku
  • Anýzový
  • Bergamonový

Mladí gymnazisté vyzkoumali, že tyto éterické oleje jsou vlastně jako repelent mnohem účinnější než běžně prodávané repelenty. Proti druhu Dermacentor působí fenyklový, muškátový a anýzový olej až čtyřikrát víc než chemické prostředky.

Proti druhému druhu – Haemaphysalis – se zase ukázalo, že lze s největším účinkem bojovat za použití zázvorového éterického oleje, bergamotového a z muškátového oříšku.

Pozitivní zprávou je, že tyto přírodní bio repelenty by ve výsledku stály méně než ty, které jsou k dostání nyní. Mladí vynálezci přímo říkají: Cena komerčního repelentu je zhruba 6,00 € a jedna z našich alternativ by stála jen přibližně 1,70 €.“

Neberte klíšťata na lehkou váhu

Klíšťata jsou sice malá, ale představují jak pro ostatní zvířata, tak i pro lidi velkou hrozbu. Jsou agresivními přenašeči Klíšťové encefalitidy a Lymské boreliózy.

Klíšťová encefalitida má virový původ a lze je jí (i před její název) nakazit i jinými způsoby, než je kousnutím klíštěte. Příčinou klíšťové encefalitidy může být i konzumace nepasterizovaného mléka a výrobků z něj. Tato nemoc je nebezpečná tím, že napadá nervovou soustavu. Pozdní léčba nebo komplikovanější průběh nemoci končí i ochrnutím a může mít dopad i na mentální efektivitu člověka. Proti této nemoci se naštěstí dá očkovat.

Očkování nás bohužel neochrání před Lymskou boreliózou. Tu způsobují bakterie a napadá nervový a kardiovaskulární systém.

Naštěstí klíšťata mají velice dobrý čich a některé vůně jim tzv. „kazí chuť“. Vyzkoušejte tuhle studentskou vychytávku a zkuste si v dlaních rozetřít trochu vonného oleje, předtím, než vyrazíte na výlet.

Kromě výše uvedených můžete vyzkoušet i eukalyptový, mátový, levandulový a citrónový. Vám bude vonět a klíšťata spolehlivě odradí.

Líbil se vám článek?

Tisk
ZDRAVÍ

Co dělat, když se dusíte a není nikdo nablízku? Tato…

V životě lidském se můžeme dostat do nejrůznějších situací, v nichž nám může jít o holý život. Máme tím na mysli například…
ZDRAVÍ

Nový graf krevního tlaku – snadno identifikujte dobré, přijatelné a…

Krevní tlak je důležitým faktorem našeho těla, podle kterého lze určit mnoho věcí. Pomocí následujícího nového grafu krevního tlaku tak…
ZDRAVÍ

Rostlina, která snižuje krevní tlak a dělá zázraky s hladinou…

Kopr mnoho lidí nemá rádo, jelikož má poměrně silnou a specifickou vůni. Komu však nevadí a kdo kopr do jídel…
ZDRAVÍ

Pokud zvládnete udělat rukama tyto pohyby, pak zřejmě trpíte vzácnou…

Máte občas pocit, že jste jako z gumy? Dovedete provést rukama pohyby, které ostatní nesvedou nebo jim působí velké potíže? Pokud…
ZDRAVÍ

Byla přesvědčena, že mačká pupínek… O několik hodin později ji…

Trpíte pupínky na tváří a neustále je mažete a mažete? Krémy a masti nepomáhají, a tak se raději uchylujete k praktickému…
ZDRAVÍ

Tohle prozradí vaše stolice o vnitřním zdravotním stavu vašeho těla.…

Vyměšování je základní lidskou potřebou. Každý člověk chodí na toaletu, ale málokdo tam tráví více času, než je k vykonání potřeby…