Máte obavy z klíšťat? Již nemusíte! Slováci přišli s naprosto unikátním přírodním repelentem, který je účinnější, než řada kupovaných produktů. Co na něj budete potřebovat a jak ho vytvoříte? Je to snadné! -
Menu

Máte obavy z klíšťat? Již nemusíte! Slováci přišli s naprosto unikátním přírodním repelentem, který je účinnější, než řada kupovaných produktů. Co na něj budete potřebovat a jak ho vytvoříte? Je to snadné!

Klíšťata jsou každoročním trápením, kterého není lehké se zbavit. Navíc jsou čím dál nebezpečnější a jedno jejich kousnutí může mít i doživotní následky. Naši slovenští sousedé přišli s repelentem, který vám v tomto boji pomůže. Dokonce ho ocenili i ve světě.

Šikovná mládež z Prešova

Celosvětová soutěž Intel ISEF je prestižní utkání mladých vědců. Nejen, že představují své výrobky, u kterých by jen málokdo uvěřil, že jejich tvůrci jsou tak mladí lidé, ale také mají životní příležitost se zde setkat s držiteli Nobelovy ceny.

V roce 2017 na tuto prestižní událost vyrazili do Los Angeles slovenští středoškoláci Samuel Smoter a Miriam Feretová z Gymnázia sv. Františka v Prešově. Ačkoliv bylo oběma jen pouhých sedmnáct let, podařilo se jim odnést si cenu domů – a navíc jejich jména nesou i asteroidy.

Vynález Samuela Smotera a Miriam Feretové si určitě uznání zaslouží. Ti si totiž uvědomili, že různé éterické oleje mají na klíšťata různý efekt. Napadlo je, že by se daly šikovně využít jako přírodní a bezpečný repelent proti této škodlivé havěti.

Není repelent jako repelent

Pokud si říkáte, proč vymýšlet přírodní repelenty, když se dají koupit v obchodě spousta jiných, tak pádné důvody tu určitě jsou:

  • Použitá chemie není pro lidské zdraví nic prospěšného
  • Klíšťata začínají být proti těmto látkám odolná
  • Repelenty mají čím dál menší účinnost

Navíc určitě spousta lidí ocení, když bude mít možnost ochránit od klíšťat třeba své malé dítě i přírodnější cestou. Ocení je i lidé, kteří mají sklon k alergiím. Navíc tyto složky neškodí ani přírodě a životnímu prostředí.

Přírodní, účinnější a levnější

Samuel Smoter a Miriam Feretová se do svého výzkumu poctivě pustili. Rukami jim prošlo na třináct různých éterických olejů. Mysleli i na to, že aby byly výsledky kvalitnější, nemůžou vzorky testovat jenom na jednom druhu klíšťat. Jejich pokusnými králíky se tedy staly klíšťata druhu Dermacentor a Haemaphysalis.

Jaké éterické oleje se ukázaly jako nejúčinnější?

  • Fenyklový
  • Pokračujte ve čtení článku na další stránce

    1
    2
ZDRAVÍ

Pozor na zápach pupíku: Může signalizovat drastický zdravotní problém!

Pupku nebo pupíku se odborně říká jizva pupeční a označuje místo, kudy z těla vedla pupeční šňůra spojující člověka (ale i…
ZDRAVÍ

Co mnozí nevědí: Barva nosních sekretů může naznačovat těchto 8…

Toho, že nosní sekrety mívají různou hustotu i barvu, jste si jistě všimli, ale možná vás nenapadla souvislost mezi těmito…
TIPY A TRIKY

Odborníci doporučují, dejte si pozor na to, jaká vejce kupujete:…

Určitě jste si toho už někdy všimli, že málokdy po rozklepnutí vajíčka vidíte stejnou barvu žloutku. Pokud jste tomu nikdy…
ZÁBAVA

Tento muž krmí skupinku místních hus každý den: Jednoho dne…

Ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska se nachází hlavní město Walesu s názvem Cardiff a v něm můžeme najít rozlehlý…
ZAJÍMAVOSTI

Většina lidí vidí tuto rostlinu, rostoucí na každé zahradě, jako…

Většina lidí tuto rostlinu zná pouze jako plevel. Snaží se jí zbavit a bez milosti ji vyhazují na kompost. Přitom…
ZDRAVÍ

Odborníci radí, dejte si pozor na tyto příznaky: Je na…

V dnešním článku jsme pro vás sepsali příznaky, na které byste si dle doktorů měli dát velký pozor. Mohou totiž…