Redakce ProSvět.cz
21 prosince, 2018

Pocit strnulých končetin poznal snad úplně každý z nás. Tyto nepříjemné pocity často doprovází jemné mravenčení a brnění či pálení. Jednou z příčin je přerušení krevního oběhu, které vzniká v důsledku stlačení cév a nervových zakončení.

Pocit strnulých končetin není nic příjemného, i když nutno dodat, že se nejedná o stav, který by vás měl ohrozit na životě. I přesto se ale určitě shodneme na tom, že jakmile nám strne ruka nebo noha, není to nic, po čem bychom zrovna dvakrát toužili...

Proč vzniká pocit strnulých končetin?

Objeví-li se pocit strnulých končetin jen čas od času, není potřeba se nijak zvlášť znepokojovat. Naopak stává-li se vám to častěji, pak už je na místě zpozornět, protože důvodem vzniku těchto pocitů může být i nějaká vážnější choroba, kterou je potřeba řešit.

Proto vám v dnešním článku představím nejčastější příčiny, které mohou způsobovat pocit strnulých končetin.

Příčina první: syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu nejčastěji potrápí ty, jež provádí nějakou monotonní práci - například redaktoři, švadleny nebo hudebníci. Opakované pohyby prstů způsobují otok šlach vedoucích skrze úzký kanálek, což bude mít za následek stlačení nervu a vzniku nepříjemného brnění.

Příčina druhá: žilní trombóza

I tento zdravotní problém může způsobit znecitlivění. Dochází při něm ke vzniku krevní sraženiny, která zpomaluje průtok krve a narušuje tak dodávku látek důležitých pro zachování funkce končetin.

Příčina třetí: cévní mozková příhoda

Tohle je ta vůbec nejnebezpečnější příčina, které může způsobit pocit strnulých končetin a kterou je rozhodně potřeba řešit. Pokud se ke strnulým končetinám přidají ještě další příznaky, jako například bolest hlavy nebo poruchy řeči, pak okamžitě vyhledejte pomoc nebo si zavolejte sanitku.

Příčina čtvrtá: roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza je velký strašák, kterého se bojí muži i ženy. Jedná se o nepříjemné a velmi vážné neurologické onemocnění, které poškozuje mozek a míchu, v důsledku roztroušené sklerózy může dojít k porušení průchodu nervových impulzů.

Sdílejte článek