Máte popraskané, suché nebo vybledlé rty? Zde jsou nejčastější příčiny

Na rtech máme více než milion nervových zakončení a jsou mnohem citlivější, než naše konečky prstů. Není proto divu, že vyžadují zvláštní péči, a to především během zimních měsíců. Někdy jsou svými jasnými změnami varováním před zdravotními problémy, kterým byste mohli čelit. Podívejme se, jaké příznaky mají popraskané rty a další potíže a jaké zdravotní problémy představují.

Trhlina v koutku úst

S tímto problémem se potýká mnoho lidí a jedná se o skutečně nepříjemnou potíž. Může to mít hned několik důvodů. Jedním z nich je to, že si příliš olizujete rty. Druhým je to, že se o ně nestaráte správně, a proto koutky vysychají. Třetí možností je nedostatek vitamínů a minerálů, obvykle se jedná o vitamín B2 a železo. A posledním je to, že váš imunitní systém je oslabený a kůže se snadno roztrhne.

Suché, popraskané rty a opary

Suché a popraskané rty můžete mít také z několika důvodů. Nejčastějším je nedostatečná hydratace, ale může to být vyvoláno také stresem, klimatickými podmínkami nebo alergiemi. Pijte více vody a používejte balzám na rty. Setkat se s tím můžete zejména během zimy, kdy chladný vzduch a mráz vysušuje obecně pokožku mnohem více, než během teplých měsíců.

Čtěte také: Jak se zbavit nepříjemných parazitů ve střevech?

Trpíte hodně na opary? Takových lidí je obrovské množství a nikdo to nemá rád. Nejčastější jsou opary způsobeny virovou infekcí (tzv. herpes), ale může to být způsobeno i potravinovou alergií. Pokud k tomu dochází opakovaně a poměrně často, měli byste navštívit lékaře a diskutovat o možnostech léčby a skutečného důvodu, proč se vám opary objevují.

Zarudnutí kolem rtů

Tento jev může být známý jako perorální dermatitida, která je způsobena tím, že si někdo pravidelně během celého dne olizuje rty. Díky tomu vyschne epitel kolem nich a z tohoto důvodu poté pokožka zčervená a začne svědit. Kromě toho za to může také fluoridová zubní pasta, parafínové nebo ropné krémy a krémy obsahující steroidy a mnoho dalších, podobných látek.

Objevit se mohou také oteklé rty. To bývá nejčastěji známka alergické reakce. Pokud si všimnete, že vaše rty vypadají při používání kosmetiky silnější, přestaňte ji používat. V tomto případě také stojí za to navštívit lékaře. Pokud kosmetiku nepoužíváte, ale vyskytuje se tento problém po jídle, dávejte si pozor na to, co jíte a nechte se otestovat na alergologii.