David Hampl
17 října, 2019

Zácpa patří mezi jedno z témat, o kterém se na veřejnosti příliš nemluví. To ale není řešení, protože zácpa s sebou přináší mnohá zdravotní rizika. Zácpa se obvykle rozděluje na akutní, například na dovolené při změně místa a běžného režimu dne, a chronickou neboli dlouhodobou. Oba typy představují velmi nepříjemnou situaci. My vám dnes přinášíme jednu nevšední radu, jak si od tohoto problému pomoci.

Zdravě jíst, pít a hýbat se

Existuje mnoho nejrůznějších přípravků, které si můžete snadno koupit v lékárně a které slibují, že vás tohoto problému zbaví. Ne všechny ale fungují tak, jak bychom chtěli a navíc jsou často plné chemických látek. Existují samozřejmě i nejrůznější rady a doporučení, která se tykají toho, co jíst a nejíst. Ve většině případů je totiž zácpa určitým důsledkem nesprávného jídelníčku, ve kterém převažují sladkosti a pečivo, v kombinaci s nedostatečným příjmem tekutin, nedostatkem pohybu a přílišným stresem.

V boji se zácpou se naopak doporučuje konzumace ovoce s projímavými účinky, jako jsou například jahody, švestky, jablka, fíky či sušené meruňky, a obecně do jídelníčku zařadit potraviny, které obsahují větší množství vlákniny, například luštěniny. Pomoci mohou i zakysané mléčné výrobky či kvašené zelí, které jsou bohaté na probiotika.

Pomozte si masáží

Nedávno ale vyšel v odborném časopise Journal of General Internal Medicine zajímavý článek, který kromě výše uvedeného doporučoval i jemnou stimulaci určitého místa za pomoci tlakové masáže. Jedná se o stlačování specifického bodu, který se nachází mezi řitním otvorem a šourkem u mužů či řitním otvorem a vulvou u žen. Toto místo je totiž napojeno na centrální nervový systém a koordinuje pohyby konečníku, střeva a svěrače. Jemné stlačování tak uvolní anální svěrač, a výkaly tak mohou lépe postupovat dolů. Mimochodem jedná se o stejný bod, který se doporučuje masírovat i u těhotných žen před porodem.

Sdílejte článek