David Hampl
20 června, 2019

Sedavý způsob života, jako je práce v kanceláří, sledování televize, kontrolování mobilního telefonu – to vše vede k různým populačním nemocem. Když k tomu přičteme nedostatek pohybové aktivity a nezdravé stravování, pak je jasné, že z toho nemůže vzejít nic dobrého. Ano, právě kombinace těchto faktorů je zodpovědná za různé nemoci. Nejčastější a nejvíce nepříjemná je osteochondróza. Přesněji řečeno, osteochondróza krční páteře. Projevy této nemoci jsou podobné jako projevy únavy: závratě, nevolnost, bolest krku a další.

Jaká je léčba osteochondrózy?

Pro léčbu této nemoci je nejúčinnější metodou terapeutická gymnastika. Pomáhá normalizovat krevní oběh v krční páteři a obnovit správnou polohu obratlů. Jednou z nejúčinnějších je soubor cvičení Dr. Butrimova, který se vyvíjí již 30 let. Níže si tuto metodu podrobně popíšeme.

Gymnastika na krční osteochondrózu

Osteochondróza krční páteře je onemocnění, které je procesem postupné destrukce tkáně chrupavky meziobratlových kloubů a disků cervikální oblasti. Bolesti krku či brnění v rukou cítí každý den tisíce lidí. Ale z nějakého důvodu si těchto příznaků nevšímají nebo jim jen dávají menší důležitost, než například nachlazení. Přitom právě tyto dva projevy jsou začátkem osteochondrózy.

Léčba je nejúčinnější hned na začátku

Pokud se nebudete věnovat prvotním příznakům, to k čemu může dojít, je pouze zhoršení příznaků. Můžete začít pociťovat silné bolesti, bude se vám točit hlava a celý proces léčby bude o to obtížnější, delší a nákladnější. Za zmínku stojí také to, že první známky onemocnění mohou pociťovat osoby již ve věku 25 let.

Co je osteochondróza krční páteře?

Jedná se o onemocnění páteře, při kterém dochází k poškození meziobratlových plotének a další tkáně páteře. Tato nemoc je nejčastější příčinou bolestí v zádech. Osteochodnrózu si můžeme představit jako „scvrkávání“ páteře, jedná se totiž o zmáčknutí plotének. Tento proces způsobuje bolest a otok. Léčbu provádí neurolog nebo ortoped.

Příčina osteochondrózy

Krk obsahuje mnoho krevních cév a nervových zakončení. Při osteochondróze je stlačena vertebrální tepna, která poskytuje  výživu mozečku, dřeni a zadní oblasti mozku. V důsledku toho dochází k následujícím potížím:

  • je narušena koordinace pohybů osoby,
  • je možná ztráta rovnováhy,
  • rozostření zraku,
  • zhoršení sluchu,
  • někdy může dojít k mrtvici.

Takže jakmile cítíte nepříjemný pocit v krku, poraďte se s lékařem.

Butrimova metoda

Vladimir Alexandrovič Butrimov je reflexolog, terapeut a psychoterapeut, instruktor ve fyzioterapii. Léčbou osteochondrózy se zabýval více než třicet let. Během tohoto období zkoumal, které metody jsou pro léčbu nejúčinnější. Výsledkem jeho snažení je speciální soubor cvičení, při kterém dochází k léčbě krku a posilování svalového systému páteře. Jeho technika se rozšířila a vyléčila mnoho lidí. Dnes tuto techniku označujeme jako Butrimovu gymnastiku.

Provádění Butrimovy gymnastiky

Butrimova gymnastika se zaměřuje na procvičení svalů krku a dochází při ní k vyvíjení kloubů krční páteře. Cvičit s pomocí této techniky je velice jednoduché. Aby byla metoda účinná, je potřeba dodržovat jedno důležité pravidlo. Doktor Butrimov považuje za nezbytné dosáhnout úplné relaxace při cvičení. Měli byste být uvolněni a dělat vše velmi pomalu. V žádném případě neprovádějte náhlé pohyby a neprovádějte rychlý přechod mezi cvičeními. To platí nejen pro Butrimovovu gymnastiku, ale i pro cvičení zaměřená na léčbu páteře.

Jak často cvičit?

Butrimova gymnastika by měla být prováděna 2 krát denně a nejlépe častěji. Například na pracovišti místo přestávky na cigaretu. Touto nemocí trpí 90 % pracující populace (zejména té, která pracuje u počítače), takže je opravdu důležité, abyste věděli, co se dá proti ní dělat. Stačí provádět speciální cvičení pro krční páteř. Ale ještě před tím se poraďte s lékařem.

Druhy osteochondrózy

Existuje hned několik druhů osteochondrózy:

  • osteochondróza bederní části,
  • osteochondróza krční části,
  • osteochondróza hrudní části,
  • osteochondróza postihující více částí páteře.

Právě osteochondróza bederní části je nejčastější, protože je nejvíce zatěžována. Jedná se taktéž o velice nebezpečným druhem onemocnění, která může způsobit skoliózu. Právě osteochondróza krční části je druhým nejčastějším z těchto onemocnění. Vzniká nejen prací u počítače, ale také při řízení auta. Hrudní část páteře je nejméně pohyblivá, a tak i osteochondróza hrudní části je nejméně častá. Bývá následkem skoliózy.

Sdílejte článek