David Hampl
18 března, 2019

Lidské tělo je na jednu stranu dokonale fungující stroj. Na stranu druhou jsou oblasti, kde je nutné myslet na důkladnou péči. A jednou z konkrétních je právě ústní dutina a zuby v ní. Pokud se o ně nebudeme dostatečně strat, tak se může objevit problém, který je nazýván jako zubní kaz. Ten je nejenom bolestivým problémem, ale při ošetření v zubní ordinaci může být i problémem, který není nijak levný, pokud jde o uvedení věcí do pořádku. Proto se vám bude hodit 5 osvědčených rad, které vám pomohou s bojem proti zubnímu kazu.

Proč a jak zubní kaz vlastně vzniká? Důvodů lze najít celou řadu

Mnoho lidí samozřejmě zajímá, proč takový zubní kaz vzniká a co je důvodem toho, že se tvoří. Hlavní podíl zde má kombinace špatné stravy a nedostatečné péče. Je to hlavně strava bohatá na cukry, ale i různé další látky, které dnes najdeme především v různých polotovarech a jídlech ze segmentu fast food. Dále je důvodem vniku kazu nedostatečný zubní hygiena. Tedy jak nedostatečnost čištění, tak i správnost jeho provádění.

Zapomínat nelze ani na řadu dalších důvodů. Vliv na vznik zubního kazu mohou mít také hormony. Tedy konkrétně je to hormonální nerovnováha, která způsobuje, že v těle nefunguje vše tak, jak by mělo. Dále nelze zapomínat na přísun důležitých látek, jako jsou minerály, ale jsou to také vitamíny takzvaně rozpustné v tucích. Jedná se třeba o vitamíny A, stejně jako nelze zapomínat ani na vitamín D a mnoho dalších.

Podívejte se na konkrétní rady, jak vznik zubního kazu eliminovat

Co ho obecně způsobuje, jsme uvedli. Nyní už pojďme na slibovaných 5 rad, které jsou spojeny s konkrétními tipy na to, co můžete ve svém životě udělat a změnit, a to za účelem toho, aby vaše zuby byly vždy dokonalé. Stačí několik změn a zubního lékaře uvidíte jenom při preventivních prohlídkách.

Eliminujte nadměrné množství cukr v jídle

Cukr má vliv nejenom na obezitu a další zdravotní problémy, ale má vliv také na vznik zubního kazu. Je proto na místě ho z jídla eliminovat. Důvodem, proč je nebezpečný je to, že se bakterie v ústní dutině živí právě cukrem. Díky tomu rostou, množí se a efektivně pracují na zkáze vašich zubů. Cukr samotný má navíc vliv i na narušování zubní skloviny. Pozor na to, že cukr obsahuje nejenom to, co je vyloženě sladké. Dnes se přidává třeba do pečiva a dalších produktů.

Zaměřte se na stravu, která je bohatá na živiny

Dalším krokem k dokonalým zubům bez kazů je rozmanitost stravy. To proto, abyste do svého těla dostali co možná nejvíce vitamínů a také minerálů. Hlavní jsou potom takové, které jsou takzvaně rozpustné v tucích. Jejich unikát je spojený s tím, že dokážou proti zubnímu kazu efektivně bojovat. Jsou tedy určitou prevencí. Pokud neděláte vše dokonale, správná strava a její obsah minerálů a vitamínů dokáže pomoci. Když se podíváme na konkrétní skladbu, tek by měly dominovat hlavně různé listové saláty. Ty doplňte semeny, ořechy, ale třeba i avokádem, nebo trochou kokosového oleje.

Vyplachujte si ústa olejem

Jak už zaznělo výše, kokosový olej je doporučovaný prvek každého jídla. Ne vždy ale musí být použitý jenom klasicky. Pro eliminaci zubních kazů doporučujeme zkusit i vyplachování ústní dutiny právě oleje. Postup je velmi jednoduchý. Stačí lžička oleje do úst. Následně zapojte jazyk a snažte se o to, aby se daný olej dostal všude tam, kam je potřeba. Ideální doba je v rozmezí 3 – 5 minut. Samozřejmě olej následně nepolykejte, jelikož je třeba ho vyplivnout. Takto doplňujte formu klasické péče.

Eliminujte příjem kyseliny fytové

Je kyselina, která vašim zubům vyloženě škodí. Jedná se o kyselinu fytovou, kterou doporučujeme z vaší stravy eliminovat. To proto, že její negativní vlastností je to, že eliminuje vstřebávání určitých látek z řad minerálů a vitamínů. I když jíte zdravě a správně, tak vaše tělo nedostane to, co by mělo. Tuto kyselinu najdete hlavně v geneticky upravených potravinách. Zde pozor hlavně na luštěniny, různá semena, nebo ořechy. Ty jsou sami o sobě zdravé, pokud pocházejí z dobrých a osvědčených zdrojů.

Čistěte si zuby správnou pastou

Na trhu jich najdete celou řadu. S různým složením, s bylinkami, pasty bělicí, nebo s částečkami pevných látek. My doporučíme nebrat ani jednu a tu nejlepší si naopak vyrobit doma. Jedině tak zajistíte, že vaše zuby budou čištěny nejlépe a zubní kaz bude minulostí. Co na danou pastu potřebujete?

  • 1 lžičku vody
  • ½ lžičky kokosového oleje
  • ¼ lžičky jedlé sody
  • ¼ lžičky mátového extraktu

Výroba takové pasty je velmi jednoduchá. Vše smíchejte v misce, poté naneste na zubní kartáček a čistěte tak, jak jste zvyklí. Tedy v požadované délce, se zajištěním správné techniky čištění.

Sdílejte článek