Máte velkou úrodu rajčat a nevíte co s nimi? Připravte si opravdovou pochoutku, kterou až ochutnáte, podlehnete jí. Tento recept si zamilujete a budete ho dělat každý rok. K čemu lze rajčata využít? -
Menu

Máte velkou úrodu rajčat a nevíte co s nimi? Připravte si opravdovou pochoutku, kterou až ochutnáte, podlehnete jí. Tento recept si zamilujete a budete ho dělat každý rok. K čemu lze rajčata využít?

Sezóna čerstvých rajčat je v plném proudu a pokud i vy sami rajčata pěstujete, určitě už dokážete odhadnout, jakou budete mít letos úrodu. Rajčatům se v našich klimatických podmínkách obvykle daří velmi dobře, a proto mají i nezkušení zahrádkáři většinou dost plodů nejen pro sebe, ale i pro svou rodinu nebo známé.

Pokud je to i váš případ a vy už občas nevíte, kam s rajčaty, a jak je rychle zpracovat, aby se nezkazily, máme pro vás skvělý tip. Udělejte si výtečnou rajčatovou omáčku, kterou můžete konzervovat třeba celý rok a využít ji pokaždé, když chcete připravovat jídlo s rajčatovým základem. Hodí se do leča, na špagety, do lasagní, do guláše… kamkoliv vás napadne a nemusíte utrácet za drahé rajčatové směsi z obchodu.

Rajčatová omáčka jedna báseň

Na přípravu této chutné omáčky, budete potřebovat následující ingredience:

  • 3 kg rajčat
  • 8 kuliček pepře
  • 5 stroužků česneku
  • 1 lžíce oleje, 1 lžíce cukru, 1 lžíce soli
  • 4 lusky feferonky (nemusí být)

Rajčata by měla být pěkně zralá a červená. Mohou být i lehce přezrálá, ale rozhodně ne nezralá. Nejprve je rozemelte v mlýnku na maso nebo v robotovi. Směs přelijte poté do vhodného hrnce, kam budete přidávat další ingredience.

Rajčata vařte v hrnci po dobu 60 minut. Po této době přidejte kuličky pepře, česnek a feferonky, dochuťte solí a cukrem a nechte vařit dalších 15 minut. Feferonky použijte jen v případě, že máte rádi ostré chutě a omáčku nechcete používat na přípravu pokrmů pro děti. Jinak by byla velmi pálivá. Už i samotný pepř ji dodá dost chuti, takže feferonky nejsou nezbytné.

Hotovou rajčatovou směs přelijte do sterilizovaných nádob na zavařování. Nádoby pěvně utáhněte víčkem a nechte vychladnout. Poté je můžete uskladnit na chladném a tmavém místě. Většinou vydrží bez potíží klidně i rok nebo déle podle způsobu skladování.

Nálož vitamínů po celou zimu

Kromě toho, že ušetříte nemalé finance, také budete mít po celou zimu k dispozici zásobu vitamínů. Není lepší způsob, jak přebytek rajčat využít. Můžete samozřejmě podarovat blízké, ale pokud se vám je nepodaří všechny spotřebovat, je to ideální způsob a budete mít jistotu, že vám ještě přijdou vhod.

Pokud chcete, můžete omáčku dochutit ještě třeba bylinkami, které jí dodají ještě zajímavější nádech a umožní vám omáčku použít prakticky tak jak je třeba na těstoviny. Ideální kombinaci k rajčatům tvoří samozřejmě bazalka, která je mimořádně oblíbená právě v italské kuchyni k rajčatovým pokrmům. Je velmi aromatická a skvěle se se sladkostí rajčat doplňuje. Použijte ale sušenou bazalku, nikoli čerstvou, aby se tak rychle nakazila.

A v zimě svému minulému já ještě rádi poděkujete, že měl tento skvělý nápad a rajčata zavařilo. Budete si moci pochutnat na vynikajících rajčatových pokrmech, které vás navíc budou stát doslova pár korun.

Líbil se vám článek?

Tisk
RECEPTY

Znojemské okurky podle tohoto receptu jsou ty nejlepší, jaké jste…

Znojemské okurky jsou pojem. Nutno však říci, že když si je koupíte v obchodě, rozhodně nebude jejich chuť taková, jako dříve.…
RECEPTY

Tyhle mini rolky si zamilujete nejenom vy, ale zamiluje si…

Čeká vás návštěva a vy ji chcete něčím pohostit? Jestliže ano a zároveň nevíte, čím by to mělo být, máme…
RECEPTY

Máte chuť na maso, ale máte dost klasických plátků, nebo…

Když máte chuť na maso, je několik možností, co si připravit. Když ale nechcete opakovat stále ty stejné recepty na…
RECEPTY

Běžné kuřecí řízky jistě znáte. Máte už jich dost a…

Zažíváme to téměř všichni. Když přijdeme odpoledne či navečer domů, jsme po celém dni v práci většinou tak unavení, že…
RECEPTY

U přípravy běžného pečiva potřebujete kromě jiného také mléko a…

Každému se občas stane, že potřebuje narychlo vytvořit nějakou pochoutku pro návštěvu, která se nahlásila na poslední chvíli – nebo…
RECEPTY

Nebojte se vyzkoušet nový recept na nakládaná rajčata. Chcete si…

Nakládaná rajčata patří mezi pochoutky, na které si člověk velice rychle zvykne a pak by je nejraději používal do všeho.…