David Hampl
7 ledna, 2019

Játra jsou rozhodně jedním z nejdůležitějších vnitřních orgánů, které člověk má. Není se čemu divit, jelikož je můžeme chápat také jako filtr našeho organismu. A to znamená, že špatné věci míří do jater, která zajistí, že nežádoucí látky odstraní a čisté ponechá v těle. Játra zná mnoho lidí hlavně v souvislosti s alkoholem, ale je i řada jiných toxinů, které dokážou eliminovat.

Zdravá játra jsou důležitá

Bez nadsázky můžeme říci, že pokud má člověk zdravá játra, tak má také zdravé své tělo. Pokud se objeví problém s játry, může to mít ne úplně pozitivní následky. I proto je na místě dbát na jejich zdraví. A jak se dozvědět, zda je s nimi vše v pořádku? Podívejte se na náš test. Zaměřte se na 10 důležitých věcí, které vám přinesou odpovědi na otázky, zda jsou játra zdravá a tedy taková, jaká mají být.

Bolesti v pravém horním kvadrantu

Jedná se o bolesti v oblasti, kde se právě vaše játra nacházejí. Nutno říci, že pokud je zde nepociťujete, tak je vše v pořádku. Pokud se bolesti objevují občas, může to být způsobeno tím, že svá játra nárazově zatěžujete, což na ně nemusí mít ideální vliv. Pokud dojde k tomu, že vás pravý horní kvadrant bolí pravidelně, je na místě nechat si játra vyšetřit, jelikož vás mohou upozorňovat na problém.

Zažívací potíže

Je jasné, že když sníte hodně nezdravého jídla, tak se zažívací potíže mohou objevit. Jelikož je zde celkem jasný důvod, není třeba se hned znepokojovat. Dále ale musíme říci, že někdy se mohou objevit zažívací potíže i bez zjevné příčiny. Jíte zdravě a dobře a přesto vás bolí břicho, pálí žáha, nebo máte problémy se stolicí I to může být známka toho, že játra doslova bijí na poplach.

Nemoci a jejich četnost

Že člověk čas od času onemocní, a to hlavně klasickým nachlazením typu chřipky, to není nic zase až tak výjimečného. Pokud se ale nemoc objevuje často, už to může být ukazatelem na problém s imunitou, nebo problémy s játry. Ty nedokážou dokonale eliminovat toxiny a ty mohou způsobovat nemocnost.

Množství alkoholu

Dát si čas od času sklenku vína neb o půllitr piva, to nemusí být na škodu. Kdo však pije pravidelně, ten by měl být na pozoru. I tady je jasné, že pravidelné pití může způsobovat problémy, které se dotknou hlavně jater. Pravidelné dávky alkoholu jim rozhodně nepřispívají. Z prvních drobných poškození se může vyklubat i nebezpečná cirhóza jater. Je tedy jasné, že kdo pije pravidelně, měl by mít o svá játra obavy.

Chuťové vnímání

Připadá vám, že vám jakákoliv jídla zanechávají v ústech pocity hořkosti? Pokud ostatním kolem vás jídlo chutná, ale vy pociťujete problém, může se jednat také o známku toho, že se s vašimi játry něco děje. V takovém případě je opět dobré být na pozoru a pokud je to možné, tak vyrazit za lékařem, který vám nejlépe a objektivně řekne, jak na tom vaše tělo v danou chvíli je.

Pocity únavy

Přijde vám, že jste čas d času unaveni a vaše tělo není v takové kondici, v jaké by mělo být? Příčinou může být nedostatek jídla, a to konkrétně sacharidů, které se v něm nacházejí. Pokud je ale po této stránce vše v pořádku, může být problém s imunitou, které způsobuje pocity únavy v lidském těle. Když se k tomu přidá také četnost nemocí, je to jasný ukazatelem toho, že s imunitou a zároveň s játry problém být může.

Užívání antibiotik

Patříte do skupiny lidí, kteří berou antibiotika jako na běžícím pásu a snaží se pomocí nich řešit jakoukoliv, i drobnou nemoc? Pokud ano, je to poměrně velký problém. Antibiotika sice pomáhají, ale také jsou chemickým koktejlem, který zatěžuje vaše játra. Pokud jich berete více než dost, buďte na pozoru. První jasnou radou je snaha o léčbu klasickým způsobem – hlavně u lehčích nemocí.

Zdravý životní styl

Jak na tom z hlediska svého životního stylu jste? Dobře, nebo naopak špatně? Pokud jste zvolili druhou možnost, buďte raději na pozoru. A co si pod nezdravým životním stylem představit? nadváhu, nedostatek pohybu, fastfood, tučná jídla, pokrmy plné éček a konzervantů, ale jsou to třeba i stravovací návyky vez ovoce a zeleniny.

Lékařské prohlídky

Ty by měly být preventivní a pokud na ně chodíte, dají se problémy s játry celkem snadno odhalit. Dokonce není nutné ani jakékoliv náročné vyšetření. První informace se dají zjistit jednoduše z vaší krve. Stačí si ji nechat odebrat a poté počkat na výsledky laboratorních testů. Pokud jste na preventivní prohlídce často nebyli, může se ve vašem těle dít něco, o čem vůbec nevíte.

Sdílejte článek