David Hampl
2 prosince, 2019

Potraty jsou na světě velmi častým jevem. Mnohem častějším, než si lidé dokáží představit. Ženy o tom celkově ovšem nechtějí mluvit, protože sami pociťují velmi silnou bolest. O takových zážitcích je velmi těžké mluvit. Jedná se o velmi nepříjemnou záležitost, na kterou každá žena nejraději úplně zapomněla.

Zdrcující zpráva

Podle psychologů to mnoho považuje za velkou ostudu. Pro lidi je totiž velmi těžké pochopit, jak se taková žena musí cítit. Provinile a stydí se, že neudržela a nezvládla své těhotenství. Rachel Whalen je ženou, která přesně ví, jaké to je ztratit dítě.

Rachelino těhotenství nenaznačovalo žádné signály potratu. Sama s lékaři očekávala narození zdravého dítěte. Dokonce si s ním plánovala budoucnost a moc se na něj těšila. Do nemocnice vstupovala s očekáváním, že se jí narodí zdravé a krásné dítě. Těsně před porodem ji ovšem zasáhla nepříjemná zpráva, která ji zničila celý život. Její očekávaná dcera byla mrtvá.

Těžká rána pro okolí

Na takovou zprávu je velmi obtížné reagovat i pro okolí. Člověk neví, jak má osobě říct, že její dítě je po smrti. Rachel měla štěstí, že jí rodina a přátelé poskytli tu největší podporu, kterou potřebovala. V nemocnici ji navíc podpořila zdravotní sestra, která sehrála obrovskou roli v nejtěžším období života Rachel. Možná i díky tomu se Rachel po čase znovu otevřela a začala o svém trápení otevřeně mluvit.

Děkuji všem za pomoc

Zdravotní sestře, která jí velmi pomohla, pak napsala následující řádky: „Pro sestru. Děkuji, že jste mě zachránila. Vaše dovednosti a schopnosti mě zachránily před smrtí a vrátily mi sílu převzít vlastní život. Je to právě váš soucit, jenž mě přivedl zpět k životu. Humanismus a empatie, které jste mi prokázala, mě přivedli zpět k životu a zbavily mě myšlenek na smrt. Za to vám dlužím svou lásku a nejhlubší vděčnost.

Děkuji také sestrám, které poskytly mému muži polštáře, když tu se mnou v noci zůstával. Děkuji sestře, která za mnou přišla ve chvíli, kdy jsem se dozvěděla nejhorší zprávu svého života. Děkuji své sestře, která mě naučila, jak naplnit podprsenku ledem, když jsem potřebovala potlačit kojení. Chtěla bych také poděkovat všem, kteří mi pomohli udržet dobrou náladu. Vaše síla mi pomohla vrátit paprsek světla do mého temného života.“

Nadosmrti děkuje

Rachel v dopise dále děkovala všem, kdo jí jakýmkoliv způsobem pomohl v nejtěžší době jejího života. Lidé v jejím okolí, a především sestry v nemocnici, udělali pro Rachel víc, než bylo potřeba. Za to jim je Rachel nadosmrti vděčná.

Tento článek je nutné sdílet, protože ukazuje, jak silnou roli mají zdravotní sestry a asistentky v nemocnicích. Mnohdy si to ani neuvědomujeme, ale právě tito lidé odvádějí v nemocnicích tu nejtěžší práci. Jsou s lidmi v nejtěžších obdobích jejich životů, odvádějí fantastickou práci, za což jim patří ohromný dík.

Sdílejte článek