David Hampl
16 listopadu, 2019

Kolikrát se vám již stalo, že jste chtěli přejít přes přechod na rušné silnici a žádné auto vám nezastavilo? Někdy jsou řidiči skutečně bezohlední, a pokud jim doslova neskočíte do vozovky, nemáte v podstatě šanci přejít. Jenže v takovém případě už riskujete vlastní život a zdraví. Jak tedy přecházet bezpečně a správně?

Na přechodu v bezpečí

V prvé řadě je samozřejmě klíčové přecházet na přechodu pro chodce. Nikdy nepřecházejte mimo přechod, pokud si skutečně nejste jistí, že v okolí nic nejede. Přechody jsou zde proto, aby vás chránily, a měly bychom jich využívat co možná nejvíce. Když se blížíte k vozovce, nečekejte automaticky, že automobily zastaví. Řada řidičů jede velmi rychle a bylo by nebezpečné rychle brzdit, jelikož by ohrozili i další provoz za nimi. Jako chodci máte samozřejmě zodpovědnost být stále ohleduplní a reagovat na aktuální situace na vozovce.

Pohyblivé pruhy

Ve Francii ale přišli ještě se zajímavější vychytávkou. Do některých měst nainstalovali speciální přechody, které chrání chodce. Celý systém funguje tak, že jakmile se chodec přiblíží k vozovce a chystá se přejít, žluté pruhy na přechodu se nečekaně zvednou do vzduchu a působí jako překážka mezi chodcem a přijíždějícím autem. Vznikne tak bariéra a chodec může zcela bezpečně a pohodlně přejít. Jakmile je mimo vozovku, pruhy se opět položí na zem a auto může projet.

Reakce řidičů natáčela kamera a většina z nich byla touto novinkou skutečně velmi překvapena. A není taky divu, to skutečně nečekáte. Kritici sice tvrdí, že je toto překvapení na silnici dost nebezpečné a může pro řidiče znamenat zbytečné ohrožení, jelikož se mohou leknout. Pokud ale jezdí po silnicích přikázanou rychlostí, měli by být schopni zcela bez potíží reagovat, a nehrozí jim tedy žádné nebezpečí. Je to rozhodně zajímavý experiment a neuškodilo by, kdyby se vyzkoušel i v jiných zemích.

Sdílejte článek