Měla jsem hodně skleněných lahví a chtěla jsem je vyhodit. Pak jsem našla tento návod a vyrobila jsem něco, co budete chtít také!

 

Máte doma skleněné láhve a sotva čekáte, kdy se vyprázdní kontejner se sklem? Proč? Sklo je přece recyklovatelný materiál a ne ledajaký! Dají se z něj vyrobit všemožné zázraky a nejen dekorativního charakteru. Z takové skleněné láhve si můžete bez problémů vyrobit i svítidlo!

Odmalička nás učili recyklovat sklo. Buď jsme skleněné lahve vraceli a dostávali za ně peníze, nebo jsme je vyhazovali do kontejnerů k tomu určených. Zatímco recyklace materiálů je velmi důležitá a potřebná, mnohdy pro některé z nich najdete i lepší a efektivnější využití.

To je z láhve?!

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Jako první si musíte láhev vždy očistit od etikety. Dbejte na to, aby na skle nezůstal ani kousek po lepidle nebo papíru. Pokud Vám vše nesejde pomocí horké vody se saponátem, odstraňte zbytky například technickým benzínem, ředidlem nebo alkoholem.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Takové dekorativní láhve se hodí především na dětské oslavy nebo na chaty. Připravíte si je celkem jednoduše. Stačí láhve pomalovat barvou na sklo a vzory po zaschnutí barvy nalepit, nebo namalovat.

Pokud jste milovníci knih, určitě oceníte tuto originální dekoraci. Vyrobte si vázu nebo dekorativní láhev s Vaším nejoblíbenějším úryvkem, básní či citací. Vystřihněte si text klidně i do tvaru srdce, květu či obyčejné kostky. Láhev namalujte libovolnou barvou a po zaschnutí výstřižek jednoduše přilepte.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Oblíbeným způsobem, jak sklo recyklovat, je i jeho následné využití v kuchyni. Například při skladování těstovin, rýže nebo luštěnin.

Ze skleněné láhve si můžete vyrobit rozstřikovač. Stačí najít takovou láhev, která bude mít hrdlo akorát hrubé na Váš nástavec.

Láhve jsou oblíbené zejména při dekorování na Vánoce. Pokud si chcete připravit takovou luxusní zasněženou láhev, použijte bílou barvu, kterou natřete láhev, po zaschnutí ji pořádně potřete průsvitným tekutým lepidlem a pak vydatně vyválejte v ozdobném prášku. Vypadá jako kupovaná!

Kdysi se tento způsob zdobení lahví praktikoval téměř v každé domácnosti. Do hrdla láhve zastrčíte svíčku a nechte lahev voskem obalit. Nezapomeňte ji však něčím podložit, aby si to neodnesl Váš ubrus, případně stůl. No a samozřejmě použijte svíčku, která na cedulce nemá titulek „netekoucí“.

Soutěž o nejoriginálnější krmítko pro ptáčky vyhrává tento nápad!