David Hampl
23 ledna, 2019

Melta je známá především jako náhrada kávy. Některým chutná, jiní ji pijí pro její levnější cenu, další ji preferují proto, že může být zdravější, než klasická káva. A právě tohoto faktu se budeme držet. Je sice pravdou, že chuťově nemusí patřit k nejlepším nápojům, ale samotná chuť není vše. Pokud se podíváme také na její prospěšnost, je dobré říci, že je to právě melta, která by neměla chybět ani u vás doma a postupně byste jí měli nahrazovat šálky s kávou. Proč vlastně?

Káva chudých má velkou tradici

Připomeňme také, že melta byla označována také jako káva chudých. Kdo si klasickou kávu nemohl dovolit, ten sáhl po této alternativě. I když nebyla jako káva, mnozí lidé ji mají rádi,. A to i proto, že melta má velmi nezaměnitelnou a zajímavou vůni, která rozhodně není nijak špatná. Právě naopak, je dobrá a zajímavá. Velmi oblíbená bude třeba u vašich babiček a dědečků. Byli to právě oni, kdo dříve meltu pil. A jsou to právě oni, kdo ji pijí dodnes a dokázali se dožít požehnaného věku. A to i díky tomuto nápoji.

Z čeho se melta skládá?

Pokud vás zajímá, co je základem nápoje, který je označený jako melta, není nic jednoduššího, než se na složení podívat. Kladem je rozhodně to, že se jedná o suroviny čistě přírodní. Už proto je třeba říci, že melta je nápojem, který je zdravý. Jak se ale za chvíli dozvíte, na lidské tělo má mnoho pozitivních účinků. Základem každé melty je především kořen čekanky, dále je to cukrová řepa a potom drcený ječmen a také žito, které zahrnují obiloviny. Je celkem jasné, že tou hlavní a nejdůležitější složkou, která ovlivňuje lidské zdraví, je právě kořen čekanky.

Co kořen čekanky obsahuje za látku?

Co již víme? Že melta obsahuje kořen čekanky a ten je tím zázrakem na lidské zdraví. Proč tomu tak je? Jelikož obsahuje jednu celkem zajímavou a rozhodně také prospěšnou látku. Touto látkou je takzvaný inulin, který má na lidské tělo velmi blahodárné účinky. A to v řadě oblastí, ne které se pochopitelně společně podíváme. Jenom však pozor na to, abyste to s ním nepřehnali, jelikož takovém případě se může objevit jedno negativum, kterým je způsobení nadýmání. Nyní se už podívejme na tom, proč meltu pít.

Ideální na hlavu

Je jedno, jaké problémy vás trápí. Melta vám pomůže třeba ve chvíli, kdy vás trápí bolesti hlavy a chcete se jich zbavit jinak než chemickými medikamenty. Stejně tak je melta dobrým pomocníkem ve chvíli, kdy chcete stimulovat činnost mozku a podpořit jak samotnou koncentraci na daný úkon, tak pokud chcete také zlepšit svou dlouhodobou i krátkodobou paměť.

Prospívá střevům

I to je důvod, proč je vhodné meltu pravidelně pít. Na vaše střeva působí doslova jako zázrak. V první řadě pomáhá při problémech, jako je například zácpa. Stejně tak pozitivně působí také na zdraví střev. Ty budou nejenom lépe fungovat, ale také dojde k tomu, že budou mnohem lépe a efektivněji využívány živiny z lidské stravy.

Podporuje imunitu

Imunita lidského těle je velmi důležitá, jelikož jedině díky ní je možné velmi dobře a efektivně bojovat před nemocemi, jako je chřipka a také běžné nachlazení. Nelze zapomínat na to, že imunita může být posilována i tím, že budete mnohem více pít meltu, která obsahuje dostatek kořene čekanky.

Prospívá močovému systému

Nejsou to jenom střeva, kde má velmi prospěšný vliv. Je to také močový systém. Kromě toho, že umí dobře a efektivně bojovat proti zánětům močových cest, nelze zapomínat také na to, že umí pomáhat pokud má člověk močové kameny, ledvinové kameny, nebo obecně jiné další zdravotní komplikace, které by ho mohli ovlivňovat.

Podporuje metabolismus

Proto je melta velmi často vyhledávána lidmi, kteří chtějí zhubnout. Rychlejší metabolismus totiž znamená to, že člověk mnohem rychleji spaluje tukové zásoby a tak postupně hubne. A to komplexně, na všech částech těla, a to i včetně různých takzvaných rizikových partií.

Pomáhá při kojení

Je vhodná i pro kojící ženy – na rozdíl od klasické kávy. Kromě toho jin dokáže i prospívat. To proto, že svým složením výrazně podporuje a stimuluje tvorbu mléka. Díky tomu ho má žena dostatek, což se pozitivně podepisuje také na zdraví a také na správném vývoji a pochopitelně i spokojenosti potomka.

Má afrodiziakální účinky

I v tom je kouzlo melty. Jak u žen, tak i u mužů dokáže výrazným způsobem stimulovat a také celkově zvyšovat chuť na sex. Pár, který má v této oblasti problémy, by neměl zapomínat na to, že tento nápoj může pomoci více, než různé preparáty.

Sdílejte článek