Milujete dobrodružství? Pak právě pro Vás je tato unikátní švédská chata v horách, jež je pochovaná v zemi. Nyní si ji můžete pronajmout a zažít tak nezapomenutelnou dovolenou!

Na jihozápadě Švédska v historické provincii Småland se nachází malá chatka, kterou si můžete pronajmout přes Airbnb.

Chatka je z větší části zakopaná pod zemí, má travnatou střechu, která je téměř ve stejné úrovni jako okolní povrch, což z ní činí neviditelné obydlí. Tento typ domu je ve Švédsku známý jako „backstuga“, což lze doslovně přeložit jako horská chatka. V současnosti jsou velmi neobvyklé, ale v 17. a 18. století v tomto typu budov žili ti nejchudší lidé.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Mnoho horských chatek mělo dříve pouze jeden pokoj a často byly zasazené do kopců. Tři stěny byly postaveny ze dřeva, zatímco místo čtvrté sloužil právě kopec. O ten se dům opíral. Tento způsob bydlení byl běžný zejména na jihu a jihozápadě Švédska, kde bylo dřevo příliš drahé. Lidé, kteří žili v těchto obydlích, se nazývali „backstugusittare“. Téměř vždy šlo o velmi chudé lidi, kteří žili na cizím pozemku a vydělávali si pomocnými pracemi, řemesly, nebo prostřednictvím charity.

Někdy majitel pozemku nechal těmto lidem využít malou parcelu, kde mohli pěstovat brambory, případně nějakou jinou zeleninu. Chatky byly stavěny na místech, která se pro hospodářské účely nedaly použít. Jejich obyvatelé nikdy neplatili daně, takže byli mnohokrát považováni za nepřátele vlády. Od té doby se časy změnily a sociální status těchto obyvatel se o něco zlepšil. Mnoho chatek bylo opuštěno, ale některé se dodnes uchovaly. Tato konkrétní byla postavena v 19. století. Rodina, která pozemek vlastní se rozhodla chatku zrekonstruovat a pronajímá ji návštěvníkům.

Čtěte také: Máte doma kočku? Toto jste o ní rozhodně nevěděli

backstuga-8[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Tak co, jste takoví dobrodruzi, abyste podnikli výpravu do Švédských hor? Musíme uznat, že to vyžaduje pořádnou dávku adrenalinu!