Milujete pálení svíček? A napadlo vás, že to může škodit zdraví? Budete v šoku jak moc

Pálení svíček je pro mě nedílnou součástí podzimního a zimního období. Zkrátka si neumím představit, že bych si doma během dne nezapálila svíčku, nebo klidně hned několik. Pálení svíček je zkrátka činnost, která alespoň podle mě k těmto ročním období patří. 

Možná jste na tom úplně stejně a milujete pohled na plápolající svíčku, která k tomu všemu ještě nádherně voní, takže je díky ní u vás doma rázem příjemněji. Napadlo vás ale někdy, že časté zapalování svíček může škodit našemu zdraví?!

Pálení svíček a vliv na zdraví

Když se řekne pálení svíček, každý z nás si okamžitě představí romantiku, Vánoce, dlouhé zimní večery nebo zkrátka úplně obyčejné chvíle, kdy si to doma chceme udělat hezké a příjemné, čemuž svíčky výborně napomáhají – dokážou totiž vytvořit tu správnou atmosféru.

Čtěte také: Účetnictví v Praze – přenechte starosti profesionálům

Co se ale škodlivosti na zdraví týče, jen málokoho by napadlo zamyslet se nad tím, jestli časté pálení ať už vonných svíček nebo třeba úplně obyčejných čajovek náhodou nemůže mít negativní dopad na naše zdraví.

Škodí zapálená svíčka více nežli zapálená cigareta?!

Možná vám tohle srovnání přijde absurdní, ale světe div se, Dánský stavební výzkumný institut přišel se studií, že zapálená svíčka v uzavřené místnosti je pro naše zdraví daleko větší hrozbou a rizikem, nežli zapálená cigareta. Nebojte se, i mě to překvapilo!

Přitom jsou to právě Dánové, pro které je pálení svíček každodenním zvykem, protože podle statistik jich za rok zapálí nejvíce na světě. V Dánsku je zvykem pálit svíčky naprosto kdekoli, ať už jsou to čekárny u lékaře, učebny ve školách nebo třeba restaurace. Věděli jste, že průměrná spotřeba svíčkového vosku v Dánsku odpovídá cca 6 kilogramům na osobu?!

Chcete svíčky pálit zdravě?

Ať už škodlivosti pálení svíček věříte nebo ne, možná oceníte pár rad, jak je pálit zdravě, i kdyby to mělo být jen pro váš dobrý pocit a klid na dušičce. Největší hrozbou je podle odborníků zapálená svíčka v uzavřené místnosti – například koupelna. Proto pamatujte, že jakmile zapálíte svíčku, měli byste doma častěji větrat. Klidně otevřete okno na 10 minut několikrát během dne a to i tehdy, bude-li venku panovat studené počasí. Doporučuje se nepálit svíčky déle, nežli 4 hodiny v kuse.