Milujete retro a rádi vzpomínáte na minulost? Potom ano, podívejte se, jak to vypadalo v řadě bytů. Toto byla jedna z běžných koupelen ve většině domácností. Líbí se vám?

Minulost, retro, ale i další názvy mohou být věci, které pocházejí z dob minulých a které se někomu líní, jiného šokují a další kroutí hlavou nad tím, jak je vůbec možné, že v něčem takovém a s něčím takovým člověk žil. Velké retro se týká především domácností, jelikož zde se vše posunulo kupředu opravdu velmi výrazně. Jasně to dokládá hlavně vzhled bytových jader. Tedy koupelen a toalet. Zatímco dnes může mít člověk cokoliv, v minulosti bylo k dispozici v podstatě jenom jedno jediné.

Doma minulá byla jiná, než je tomu dnes

Porovnejme minulost se současností. Za totáče byla doba spojená hlavně s tím, že lidí byli spíše skromnější. A to hlavně proto, že toho na trhu tolik nebylo. A to co bylo, bylo buď poměrně drahé, nebo nedostupné. Zcela cizí slovo byl třeba mobilní telefon, ale i počítač, laptop nebo tablet. Tedy věci, které jsou dnes zcela běžné.

Mnozí lidí dnes vzpomínají na tuto dobu. Někteří spíše pozitivně, jiní naopak celkem negativně. je pravdou, že nějaké výhody doba měla, ale nutno dodat, že měla i řadu negativ, které dost možná převládaly. O tomto se přít nebudeme. Socialismus je pryč a žijeme v době moderní, v kapitalismu. Není však od věci si zavzpomínat na to, co bylo za totáče zcela běžné. Pokud si dobu pamatujete, jistě u řady věcí potvrdíte, že je znáte. Kdo dobu nepamatuje, bude dost možná překvapení. Inu, pojďme na to.

Šampony

Dnes je nabídka tak velká, že máte problém zvolit ten pravý. V minulosti to tak komplikované nebylo. Mezi nejpoužívanější patřila tato dvojice. tedy šampon březový a dále také šampon zelený.

Fén

Bez něho se ani za socialismu žádné žena neobešla. A všechny měly stejný. Byl poměrně těžký, měl jasně daný tvar a jediná odlišnost byla v barvách. Tento oranžový byl celkem unikátní. Jinak dominovala černá barva.

Koupelnová polička

Kde byly k dispozici všechny věci? Samozřejmě na poličce. Ta neměla příliš hezkou podobu. Ale měl ji každý, jelikož jiná nebyla. Samozřejmě se muselo jednat o plast, jelikož ten byl v té době velmi moderní.

Koupelnová skříňka

I dnes ji používáte. Ale takovou, která byla používaná za socialismu jistě ne. Opět nemohlo chybět mnoho plastových materiálů a design, o kterém se říkalo, že je skvělý. Skutečně jste stejného názoru?

Vana a umyvadlo

Skvělé řešení v malých bytech. Systém 2v1. jeden kohoutek a vy jste se mohli buď vykoupat, nebo se jenom umýt v umyvadla. Vše nevzhledné, kolem dokola umakart a samozřejmý závěs. I takto vypadala hygiena za socíku.

Sada na holení

Hladká tvář byla u mužů samozřejmostí. Základem výbavy tak musel být tento holicí strojek s vyměnitelnými žiletkami. K tomu samozřejmé pouzdro na další pomůcky. Dnes, v době elektrických strojků je to spíše úsměvné.

Typická kuchyně

Hlavně v panelových domech, ale i v řadě domů se jednalo o zcela typickou kuchyni. Možnou změnou mohl být pouze dekor. Jinak bylo vše stejné. A samozřejmě s řadou plastových prvků. A k tomu také sporák, který byl svými rozměry mnohdy větší, než samotná kuchyňská linka. Sporák byl opět ve většině případů stejný. A to plynový, v podobě 4 plotýnek a také plynové trouby. Ta nešla nikdy nastavit přesně a její používání rozhodně nepatřilo k nejbezpečnějším.

Samozřejmě je třeba podívat se také dovnitř. Kromě klasického rozdělení skříněk nechyběly ani pomocníci, jako byly drátěné police, nebo také typické nádoby na cukr, mouku, strouhanku a jiné sypké materiály. Samozřejmě bez víčka.

Kuchyňský šlehač

Jsou lidé, kteří ho dost možná ještě používají. Typický socialistický šlehač oranžové barvy, které měl několik nástavců. Nutno říci, že fungoval spolehlivě. Ale byl celkem těžký a pokud jde o jeho design, tak ten je dnes spíše úsměvný.