Na praní bílého prádla použijte věci z kuchyně. Ocet nebo citronovou šťávu

[no_pagination]

Mám rád odstíny bílé, ať už je to mramorově bílá, lila nebo ledově bílá. Ale to, co určitě nemám rád, je, že bílá barva zmizí po několika vypráních. V dnešním článku budeme proto hovořit o tom, jak se kvalitně postarat o to, aby bílé prádlo zůstalo bílé.

как отбелить белье фото

Proti šednutí i blednutí

Tyto metody jsou také skvělé boji proti zežloutnutí a vyblednutí. Pokud se tedy alespoň jednou z rad níže budete řídit již při prvním praní, Vaše oblečení bude jasné a čisté i po několik vypráních.

Jak bělit prádlo? Všechny tyto metody jsou extrémně šetrné ke všem materiálům. I to nejdražší krajkové prádlo tak zůstane neporušené, no skvrny zmizí a novost zůstane.

Bělidlo s citrónovou šťávou

bielenie2Citronová šťáva pomáhá odstraňovat mastné skvrny a skvrny od potu a obnovuje jasnou bílou barvu oděvu. Kromě jiného přidá do šatů pěknou vůni.

Co budete potřebovat?

 • 250 ml čerstvé citronové šťávy
 • 2 litry vody

Jak na to?

Přidejte citronovou šťávou do vařené vody. Vychlazený roztok citrónové šťávy je vhodný k praní zejména jemných tkanin. Aplikujte vždy po dobu nejméně dvou hodin.

Po dvou hodinách věci vyndejte a v případě potřeby problematické oblasti ještě jednou potřete. Poté oblečení vyperte, jak jste zvyklí.

Bělení solí

bielenie3Sůl pomáhá zejména při bělení obojků, rukávů a také při odstraňování odolných skvrn.

Co budete potřebovat?

 • 1 polévkovou lžíci soli
 • šťávu z poloviny citronu

Jak na to?

Sůl smíchejte s citronovou šťávou. Výrobek aplikujte na problematickou oblast a nechte jej nejméně 30 minut působit. Pak si prádlo vyperte obvyklým způsobem.

Bělení octem

Ocet je skvělý prostředek k bělení oděvů. Dezinfikuje tkaniny a eliminuje pachy. Navíc je efektivní, pokud máte velmi tvrdou vodu, protože také změkčuje.

Co budete potřebovat?

 • 250 ml octa
 • 2 litry teplé vody

Jak na to?

Ocet zalijte horkou vodou a rozmíchejte. Špinavé oblečení poté vložte do tohoto roztoku a nechte působit nejméně po dobu 8 hodin, klidně celou noc. Pak si prádlo vyperte obvyklým způsobem.

Bělení kyselinou boritou

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Kyselinu boritou najdete v lékárně, případně i v drogerii. Je to kyselina, která proniká hluboko do tkanin, přesto je na šaty velmi jemná, takže se nemusíte bát žádného poškození. Odstraňuje velmi staré skvrny a pomáhá v tzv. beznadějných případech.

Co budete potřebovat?

 • 50 g prášku kyseliny borité
 • 3 litry teplé vody

Jak na to?

Roztok smíchejte podle pokynů a poté vložte špinavé oblečení. Roztok byste měli nechat působit po dobu 3 hodin. Pak oblečení klasicky vyprat.

Bělení pomerančovou a citrónovou kůrou

Aromaterapie a bělení oděvu v jednom. Výsledek je opravdu ohromující!

Co budete potřebovat?

 • kůru pomerančů, citronů nebo mandarinek
 • 2 litry vody
 • 2 polévkové lžíce peroxidu vodíku

Jak na to?

Kůru vložte do hrnce s vodou a chvilku povařte. Poté vývar zsceďte a přidejte peroxid vodíku. Ve výsledném roztoku naložte oblečení a nechte působit cca 2 hodiny. Pak klasicky vyperte.

Zdroj fotografií: freepik.com