David Hampl
30 října, 2020

Pokud žena otěhotnění a navštěvuje gynekologa, zjistí, že součástí péče o nastávající maminku i její dítě jsou také preventivní ultrazvuková vyšetření. Ultrazvuk patří mezi základní diagnostické metody, není nijak nepříjemný a vzhledem k rozvoji medicíny umožňuje lékařům monitorovat správný vývoj dítěte a také stav orgánů matky.

Ultrazvuk během těhotenství

Ultrazvuková vyšetření jsou v průběhu těhotenství prováděna nejméně tři, a to obvykle ve

  • 12. až 14 týdnu, poté
  • 20. až 22. týdnu, a nakonec
  • 30. až 32. týdnu.

Nejpodrobnější bývá ultrazvuk ve 20. až 22. týdnu těhotenství, který obvykle probíhá na specializovaném pracovišti. Lékař už bývá schopen určit především pohlaví miminka a také případné zdravotní komplikace, a to jak ve vývoji dítěte, tak také případně i v těle matky. Tento ultrazvuk slouží také k vyloučení vývojových vad u dítěte. Při tomto podrobném vyšetření lékař také potvrdí nebo vyvrátí případné vícečetné těhotenství.

Kuriozní případ

Ačkoliv je medicína vážná disciplína, ve které jde primárně o zachování zdraví a života člověka, i v ordinacích někdy dochází k atypickým a poměrně komickým situacím. Jedna taková se přihodila, když se velice mladí nastávající rodiče dostavili do nemocnice právě na provedení tohoto druhého ultrazvukového vyšetření.

Lékař nastávající maminku prohlédl a podle výsledků mohl rodiče spokojeně ujistit, že je vše v pořádku a že čekají holčičku. Oba měli samozřejmě z této zprávy velikou radost, ale náhle se jejich pozornost obrátila na snímek z ultrazvuku a bylo zřejmé, že jsou ohromeni z toho, co vidí. Řekli lékaři, že jsou shodně přesvědčeni o tom, že vedle holčičky je ještě jedno dítě, ale s podivnou hlavou, připomínající mimozemšťana. Lékař je ujistil, že je to jen iluze způsobená snímkem a že skutečně čekají jen jedno, naprosto zdravé dítě. Tento závěr za měsíc potvrdily také výsledky jiného typu vyšetření.

Nastávající maminka pak s úlevou žertovala, že se bála, že ji uřkl bývalý přítel, jehož velkým koníčkem byly právě mimozemské civilizace.  

Sdílejte článek