Mladých lidí v zaměstnání rychle ubývá! Ministerstvo již plánuje, jak povolat do práce více důchodců!

V České republice je důchod většinou vnímaný jako odpočinek po dlouhých letech pracovního života. Jakmile dosáhneme důchodového věku, přestáváme pracovat a vstupujeme do období zaslouženého odpočinku. Tato tradice se však postupně mění. Česká společnost čelí nové realitě, která vyžaduje, aby důchodci zůstali aktivní a přispěli svými zkušenostmi do pracovního prostředí. Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, přichází s velkou novinkou, která vyzývá důchodce k návratu do práce. Tento článek se zaměřuje na důvody a výhody, které tento trend přináší, a na možnosti, jak tento proces podpořit.

Shutterstock

Změna myšlení

V minulosti bylo běžné, že důchodci opouštěli pracovní prostředí okamžitě po dosažení důchodového věku. V Česku se ustálila představa, že odchod do důchodu znamená konec pracovní kariéry a začátek období plného odpočinku. Tato tradice je podporovaná jak společností, tak i samotnými důchodci. Dnes však čelíme novým výzvám, které vyžadují změnu myšlení.

V mnoha zemích je běžné, že firmy oceňují své zaměstnance se zkušenostmi a snaží se je přesvědčit, aby pokračovali v práci i po dosažení důchodového věku. Tyto země podporují prodloužení pracovního života různými způsoby. Bohužel, v Česku je situace odlišná. Dlouhodobě zde probíhala stigmatizace seniorů v zaměstnání. Lidé starší 50 let měli problém získat práci a často neměli motivaci prodloužit si pracovní život.

Čtěte také: Daniel Krejčík otevřeně promluvil o rozchodu s Matějem Stropnickým! V té době mi přišlo, že se všichni zbláznili!

Faktory podporující návrat do práce

Situace se však začíná měnit. Existuje několik faktorů, které jdou jedním směrem a podporují to, aby důchodci v Česku pracovali výrazně déle. Prvním faktorem je státní zájem. Na penze již není dostatek finančních prostředků a je třeba podpořit ekonomiku práceschopnými občany. Druhým faktorem jsou firmy, které čelí nedostatku zaměstnanců a vítají, když lidé pracují déle. A třetím faktorem jsou samotní důchodci, kteří si stále více uvědomují výhody práce po dosažení důchodového věku, jako je přivýdělek nebo možnost odložení důchodu.

Plán ministerstva práce a sociálních věcí

Ministerstvo práce a sociálních věcí již připravuje plán, jak podpořit návrat důchodců do práce a udržet je v pracovním životě. Jednou z možností je pozitivní motivace v podobě osvobození důchodců od povinnosti platit sociální pojištění. To by znamenalo více financí z hrubé mzdy, které by důchodci mohli mít k dispozici.

Návrat do práce

Návrat důchodců do práce je nezbytná. Podle výzkumu společnosti ManpowerGroup bude v roce 2030 v Evropě 80 % zaměstnanců starších 50 let. Při nedostatku mladších pracovníků budou muset pracovat právě důchodci. Je tedy nezbytné, aby společnost přijala tuto skutečnost a podporovala návrat důchodců do pracovního života.

Zdroj: mix24.cz