Množení muškátů není těžké. Jak na to?

Jaro je tady a s ním se všichni zahradníci dostávají znovu ven. Zahrada ale není jediným místem, které můžete ozdobit květinami. Muškáty jsou ideální pro záhony, ale většina lidí je využívá hlavně pro ozdobu svých parapetů na domě. A není se čemu divit, protože tam vypadají naprosto nádherně! Abyste jich měli ještě více, můžete si je sami namnožit.

Reklama

Závlaha

V první řadě musíte rostliny pravidelně zalévat. Muškáty mají rády vlhkou půdu, ale nesmíte to přehánět, protože jinak začnou rychle hnít. Hniloba kořenů je u nich velkým rizikem, takže je musíte zasadit do propustné půdy. Tu budou potřebovat nejen dospělé rostliny, ale také mladé výhonky, ze kterých se stanou nové rostliny pro vaši zahradu.

Pixabay

Pečujte o výhonky

Stonky a boční výhonky zkracujte na 3-5 uzlů. Listy ze spodním uzlů odstraňujte a nakonec je seřízněte. Řez by se měl nacházet asi ½ cm až 1 cm od nich. Tím si snadno připravíte výhonky pro množení nových rostlin. Jakmile je budete mít připravené, můžete začít s dalším krokem k úspěchu. Musíte mít jen vhodné nádoby a substrát, do kterého výhonky umístit.

Výsadba do půdy

Po uříznutí stonků je zasaďte do půdy a důkladně zalijte. Na prvních 10 dnů je zakryjte průhlednou fólií. Tím si sami vytvoříte mini skleníky pro jednotlivé rostliny. Růst bude mnohem rychlejší a vlhkost jim také pomůže s vývojem. Pravděpodobně vám nepřežijí všechny výhonky, ale některé z nich zůstanou, zesílí a stanou se základem pro další záhon plný muškátů.

Reklama
Pixabay

Hnojení přírodním způsobem

Nezapomínejte také na přírodní hnojivo pro rostliny. Nejlepší je v tomto případě hnůj, který obsahuje všechny potřebné živiny. Použít můžete také zeminu z kompostu nebo biohnojivo. Efektivní je také hnojivo z vody, droždí a cukru. Droždí a cukr rozmíchejte ve vodě, nechte vzejít kvásek a potom naředit jednu sklenici hnojivo v 10 litrech vody. Používejte jednou za týden.

Zdroj: twice.hu

Reklama