Ačkoliv by se k tomu veřejně přiznal jen málokdo, spousta lidí má ve zvyku močit během sprchování se. Většinou bývá důvodem pohodlnost a úspora vody. Lékaři ale varují, že takové chování může způsobit vážný problém. Močení ve sprše totiž dokáže oklamat mozek, aby si myslel, že musíte močit pokaždé, když jste v tekoucí vodě či se nacházíte vedle ní.
Podmíněné reflexy
Jak doktoři vysvětlují, toto oklamání mozku může vést k malým únikům moči ve chvílích, kdy je nejméně čekáte a jsou nejméně vhodné. Může k nim docházet například při mytí rukou, používání myčky aut nebo třeba na koupališti. Lékaři toto chování připodobňují k jevu, kterému se podle ruského fyziologa říká Pavlovův reflex, někdy též podmíněný reflex.
Ivan Petrovič Pavlov prováděl experimenty na psech, při kterých došel k závěru, že jedním ze základních mechanismů, kterými se jedinec adaptuje na okolní prostředí, je vytváření podmíněných reakcí. Před krmením psů nejprve zazvonil na zvonek či rozsvítil světlo a až poté jim přinesl potravu. Nakonec si psi tyto jevy začali s potravou asociovat a přibíhali po rozsvícení či zazvonění zvonku i tehdy, když je žádné jídlo nečekalo.
Močový měchýř vyšle mozku signál
Pokud se ve sprše vymočíte, nebo dokonce při močení na toaletě zapínáte kohoutek s vodou či sprchu, abyste si ulevili, vytvoříte si v mozku asociaci mezi zvukem tekoucí vody a potřebou moči. Když si na toto chování mozek zvykne, vytvoří si podmíněný reflex, který ho bude nutit močit při jakékoliv podobné situaci.
Aby to lékaři vysvětlili ještě podrobněji, popsali tři úrovně pocitu naplnění močového měchýře. Když močový měchýř obsahuje moč, jedná se o nejnižší úroveň. Druhá, střední úroveň, nám říká, že bychom si měli naplánovat návštěvu toalety. Třetí úroveň představuje situaci, kdy je močový měchýř plný a vysílá mozku signál, že použití toalety je opravdu naléhavé.
Zdroj: newsitamea.gr