Močení ve sprše může spustit nepříjemný podmíněný reflex

Ačkoliv by se k tomu veřejně přiznal jen málokdo, spousta lidí má ve zvyku močit během sprchování se. Většinou bývá důvodem pohodlnost a úspora vody. Lékaři ale varují, že takové chování může způsobit vážný problém. Močení ve sprše totiž dokáže oklamat mozek, aby si myslel, že musíte močit pokaždé, když jste v tekoucí vodě či se nacházíte vedle ní.

Podmíněné reflexy

Jak doktoři vysvětlují, toto oklamání mozku může vést k malým únikům moči ve chvílích, kdy je nejméně čekáte a jsou nejméně vhodné. Může k nim docházet například při mytí rukou, používání myčky aut nebo třeba na koupališti. Lékaři toto chování připodobňují k jevu, kterému se podle ruského fyziologa říká Pavlovův reflex, někdy též podmíněný reflex.

https://unsplash.com/

Ivan Petrovič Pavlov prováděl experimenty na psech, při kterých došel k závěru, že jedním ze základních mechanismů, kterými se jedinec adaptuje na okolní prostředí, je vytváření podmíněných reakcí. Před krmením psů nejprve zazvonil na zvonek či rozsvítil světlo a až poté jim přinesl potravu. Nakonec si psi tyto jevy začali s potravou asociovat a přibíhali po rozsvícení či zazvonění zvonku i tehdy, když je žádné jídlo nečekalo.

Čtěte také: Jak stimulovat ucpaný lymfatický systém a podpořit jeho správnou funkci

Močový měchýř vyšle mozku signál

Pokud se ve sprše vymočíte, nebo dokonce při močení na toaletě zapínáte kohoutek s vodou či sprchu, abyste si ulevili, vytvoříte si v mozku asociaci mezi zvukem tekoucí vody a potřebou moči. Když si na toto chování mozek zvykne, vytvoří si podmíněný reflex, který ho bude nutit močit při jakékoliv podobné situaci.

https://unsplash.com/

Aby to lékaři vysvětlili ještě podrobněji, popsali tři úrovně pocitu naplnění močového měchýře. Když močový měchýř obsahuje moč, jedná se o nejnižší úroveň. Druhá, střední úroveň, nám říká, že bychom si měli naplánovat návštěvu toalety. Třetí úroveň představuje situaci, kdy je močový měchýř plný a vysílá mozku signál, že použití toalety je opravdu naléhavé.

Zdroj: newsitamea.gr