David Hampl
29 prosince, 2019

Smrt je běžnou součástí lidského života. Všichni to víme a všichni s ní tak nějak počítáme. Přesto jsme zaskočeni, pokud znenadání přijde. O to horší to je, pokud do nebe odejde někdo blízký, koho jsme měli velmi rádi. Danou situaci popisuje i muž, jehož matka měla už 76 let. Přesto byla vitální a zdravá.

Poslední společný oběd

Takových obědů bylo mnoho. Matka svého syna spolu s jeho rodinou zvala na vynikající domácí oběd, na kterém si vždy každý pochutnat. Stejné to bylo i teď. I přes její věk byla matka psychicky i fyzicky vitální a připravila velmi chutný oběd. Po něm si povídala s rodinou i hrála s dětmi. Následovalo loučení a muž od své matky odjel. Nikdy si nepomyslel, že to byla návštěva poslední.

Šokující telefonát

Ráno se muž chystal do práce, když zazvonil telefon. Ten zvedl, a to co se v něm dozvěděl, to ho šokovalo. Najednou zjistil, že jeho matka zemřela. Nemohl tomu uvěřit, jelikož ještě včera u ní byl, a ještě včera s ní mluvil. A nic rozhodně nenasvědčovalo tomu, že by se s ní něco mohlo stát. Muž byl velmi smutný a neubránil se ani slzám. Nedovedl pochopit, jak je možné, že jeho matka zemřela, když byla naprosto v pořádku.

Uvědomil si jednu důležitou věc

Po čase si muž uvědomil jednu velice důležitou věc. Nikdy nikdo z nás vlastně nemůže vědět, kdy nás někdo blízký opustí. I když je zcela zdravotně v pořádku, druhý den už se nemusí probudit. Smrt si prostě nevybírá. Najednou zjistil, že se ke své matce choval celý život špatně. Ne, že by na ní byl zlý, ale vždy si myslel, že tu bude navždy. A pokud se bude přece jenom blížit její smrt, tak to pozná.

Zjistil, že by se měl ke každému chovat, jak nejlépe to jde a uvědomovat si, že to klidně může být i ten poslední rozhovor. Osud je nevyzpytatelný. Zemřít dnes navíc může také mladý člověk, klidně následkem skryté vady, selhání, nebo klidně při nehodě. Mějte to na paměti, až budete mluvit se svými blízkými.

Sdílejte článek