David Hampl
26 června, 2017
[no_pagination]

Nenahraditelný přítel, který dokáže doslova zázraky. Lidé se ho bojí používat, protože před ním mají respekt. Není divu. Při tom, co všechno peroxid vodíku dokáže a při čem všem umí být nápomocný, je respekt přinejmenším na místě.

Známá součást lékárniček

Pokud jste si dosud mysleli, že peroxid vodíku se používá pouze na odbarvování vlasů, pořádně jste se sekli. Existuje množství způsobů, jak ho využít v domácnosti, ale i při běžných hygienických návycích.

Láhev peroxidu a hotovo!

Máte problémy se skvrnami na bílém prádle? Pokud máte skvrnu na přírodní látce, nalijte pár kapek přímo na ni. Pokud je skvrna na oblečení z umělých materiálů, namočte si do peroxidu hadřík a jemně jím skvrnu leštěte. Budete spokojeni!

V mnoha domácnostech se pár kapek peroxidu vodíku přidává do vody, se kterou se myje podlaha. Zejména ty dřevěné se Vám po vyčištění peroxidem odvděčí opravdu skvostným leskem.

Ochraňte své rostliny

Chcete-li ochránit pokojové rostliny před škůdci, postříkejte je slabým roztokem peroxidu vodíku. Zpravidla se míchá 3% peroxid v množství 25 ml na 1 litr vody. Takto zvýšíte jejich odolnost, ochráníte je před škůdci a dokonce i plísněmi.

Přidejte pár kapek peroxidu vodíku při mytí vlasů do šamponu a budete mít hřívu jako lev, navíc extrémně zářivou a lesklou. Nemusíte se bát, že by Vám peroxid vlasy odbarvil. K tomu, aby vytáhl přirozený pigment, musel by účinkovat na vlasech mnohem déle a v mnohem větším množství.

Ošetřete koupené potraviny

Pokud máte strach z pesticidů na kupované zelenině a ovoci, nalijte do studené vody pár kapek peroxidu a ovoce a zeleninu v něm nechte pár minut odstát. Potraviny účinně zbaví všech pesticidů, které pod čistou vodou neumyjete.

Peroxidem vodíku bez problémů vyčistíte i ty nejšpinavější spáry v kamenných deskách, ať už na kuchyňské lince, na náhrobních kamenech, nebo jiném kamenném povrchu.

Podpořte svou krásu

Chcete si vybělit zuby? Už dříve si lidé začali ústa dezinfikovat peroxidem vodíku. Pak ale zjistili, že zuby jim po něm zůstaly bělejší a dělali to i několikrát denně. Vy to dělejte zejména s citem a zdravým selským rozumem. Pár kapek slabého peroxidu stačí na vyplachování úst jednou denně. Neopakujte kúru déle než týden a pak si dejte minimálně týden pauzu.

Mytí chladničky nebude nikdy jednodušší, pokud do vody s čistícím prostředkem přidáte i trochu peroxidu.

Skvělý silný čistič

Při plísních vznikajících v koupelně je vynikající nastříkat peroxid přímo na plesnivé místo. Nechte peroxid chvíli působit a pak už jen sledujte, jak plíseň mizí.

Peroxid vodíku se přidává i do kosmetiky, zejména té, která má čistit pleť. Pokud si se slabým peroxidem zředěným s vodou jemně vyčistíte tvář, zmizí akné a pupínky se rychle stáhnou.

Pozor na jeho agresivitu

Netřeba zapomínat, že peroxid může vyvolávat alergické reakce. I v návodech k barvení vlasů výrobci uvádějí, že malý kousek barvicího krému je třeba nejprve odzkoušet na kůži. I Vy si kápněte kapku peroxidu na vnitřní stranu předloktí a čekejte, zda se kůže nezačervená a nezačne Vás svědit, či štípat.

Zdroj fotografií: pixabay.com

Sdílejte článek