David Hampl
26 března, 2019

Války nejsou nikdy nic příjemného, a je jedno, kde se konají a kdy se konají. Obvykle platí, že nejhorší jsou bitvy první a potom také bitvy poslední. A to se potvrdilo i v tomto případě. Konkrétně v roce 320, v oblasti, kde se nachází současná Arménie a Turecko. Konkrétním místem je město Sebaste, kde se 40 místních vojáků rozhodlo bránit jak své město, tak i své tradice. Jejich konec byl však velmi krutý.

Všech 40 lidí bylo krutě umučeno

Co se 40 vojákům vlastně stalo? Jejich smrt byla strašná, jelikož došlo k tomu, že byli umučeni. Z jakého důvodu? Bylo to proto, že vyznávali křesťanství. Právě Sebaste bylo místem, kde tato víra dominovala. Bohužel v minulosti nebylo o náboženské konflikty nouze. A toto byl jeden z těch, kdy musel zemřít každý, kdo měl jinou víru. V tomto případě to však byla velmi krutá smrt. Vojáci však na svou víru nezanevřeli a bylo to právě jméno Krista, které bylo řazeno mezi jejich poslední slova.

Velký svátek, kterým se tento den pravidelně připomíná

Mučedníci Sebaste jsou známým příkladem náboženské války. A tento příklad se připomíná i nadále. I proto se každý rok slaví ortodoxní svátek 40 světců. Tento svátek se slaví vždy 22. března. A to právě ve stejné datum, kdy došlo k jejich zákeřnému a krutému umučení.

Jaká muka museli muži prožívat? Byla to jedna krutost za druhou

Díky dochovaným informacím je možné projít si poslední hodiny daných mužů a zjistit, že procházeli velkými útrapami. Měli možnost vzdát se své víry, ale neudělali to, a tak se museli podrobit krutému osudu. Nejprve se museli svléknout a takto pochodovat až k zamrzlému jezeru. Zde museli dlouho čekat. Přitom hned vedle nich byl vytopený stan, kam každý, kdo opustí víru, mohl jít. Vzdal se pouze jeden a vešel. Vzhledem k velkému teplotnímu výkyvu ho však stihla okamžitá smrt. Dodnes se o tom mluví jako o Božím zásahu.

Jelikož se nikdo jiný nepodvolil, došlo k tomu, že museli vstoupit do ledového jezera. Opět se objevil Boží zásah. Tentokrát v podobě zahřátí vody, která všechny věřící zachránila před jistou smrtí na podchlazení. To, že přežili toto mučení neznamenalo, že ušli své smrti.

Rozzuřený velitel je nechal z vody vytáhnout a nařídil jejich věznění a bití. Obojímu byli vystaveni doslova neustále, což znamenalo jejich fyzické i psychické útrapy. Stále se však nevzdali své víry a tak bylo ubiti k smrti. Jejich těla byla následně spálena.

Kosti byly snadno k nalezení

Příběh nekončí. jakmile se o smrti dozvěděl místní biskup, okamžitě vyrazil na místo hledat ostatky těchto mučedníků. A nemusel je hledat dlouho. Pravděpodobně dalším božím zásahem došlo k tomu, že v noci v zemi doslova svítili. Ostatky sebíral a postaral se o tom, aby byli muži důstojně pohřbeni, se všemi poctami a aby mohli odpočívat v pokoji

Příběh obletěl celý svět

Jde o velmi emotivní příběh o věrnosti víře, který ukazuje to, že dnes už věrnost čemukoliv není nijak silná. Zároveň příběh šokuje tím, jak krutí lidé byli v minulosti, ale i tím, že určitá krutost se velmi často vyskytuje i dnes.

Sdílejte článek